اعجوبه کوهنوردی: علاقه و انگیزه کسب افتخار برای ایران امیدوارم می کند

 اعجوبه کوهنوردی: علاقه و انگیزه کسب افتخار برای ایران امیدوارم می کند

‘ عظیم قیچی ساز ‘ روز شنبه در نشست خبری صعود به قله لوتسه در کشور نپال که در محل شهرداری تبریز انجام شد اضافه کرد: فقط با یاری خدا تاکنون توانسته ام در تمامی صعودهای خود به قله های بالای 8 هزار متر جان سالم به در برم.

عظیم قیچی ساز

وی با اشاره به حمایت های مالی شهرداری تبریز از فعالیت های ورزشی خود، افزود: البته این هزینه ها تنها شامل دریافت مجوز و هزینه‌های جاری صعود پرداخت می‌ شود.
قیچی ساز با بیان اینکه لایحه حمایت از کوهنوردی در شورای اسلامی شهر تبریز با مخالفان زیادی مواجه ‌شد، یادآوری کرد: این مساله بیش از هر چیزی برای ورزشکاران این رشته آزار دهنده است، اما با این ‌حال از تلاش شهرداری تبریز و رئیس شورای شهر تشکر می ‌کنم که به تصویب این لایحه کمک کردند.
وی گفت: من با حمایت‌های سازمان ورزش شهرداری تبریز فعالیت‌های خود را برای صعود به قله‌های مرتفع جهان آغاز کرده‌ و تاکنون 13 قله از 14 قله بالای هشت هزار متری را فتح کرده ‌ام.
قیچی ساز اضافه کرد: البته در صورتی که حمایت ها از سال ها قبل می شد، می ‌توانستم رکوردار زمانی صعود به 14 قله بالای 8000 متر جهان نیز باشم.
وی افزود: قله‌های با بیش از هشت هزار متر ارتفاع، ارتفاع مرگ نامیده می ‌شوند و بدن ورزشکار به هیچ عنوان جوابگوی کمبود اکسیژن در این ارتفاع نیست، اما با این وجود تمام 13 صعود قبلی من بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی و باربرها انجام شده است، که تاکنون تنها 33 کوهنورد در جهان موفق به فتح این قله‌ ها شده‌ اند و از این بین نیز تنها 15 نفر از آنها بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی به این رکورد دست ‌یافته ‌اند.
قیچی ساز ادامه داد: رکورد صعود 14 قله بالای 8 هزار متر جهان، هفت سال و دو ماه است که اگر ما دو سال پیش موفق به صعود می‌ شدیم، با ثبت مدت‌ زمان شش سال و هشت ماه، می ‌توانستیم این رکورد را از آن جمهوری اسلامی ایران و خودم کنم.
هیمالیا نورد ایرانی درباره صعود مجدد خود به قله لوتسه نپال، اظهار کرد: از دو سال گذشته به دنبال صعود به این بالای 8 هزار متری که چهارمین قله مرتفع جهان محسوب می‌ شود، بوده ام، اما عوامل مختلفی از جمله ریزش بهمن، زلزله و تلفات جانی سال های اخیر مانع از این صعود شده است.
قیچی ساز گفت: برنامه صعود من به قله لوتسه از روز 20 فروردین ماه سال 96 آغاز می شود.
قیچی ساز کوهنورد مطرح تبریزی با 35 سال سن از حدود 16 سال قبل صعود بدون اکسیژن به قله های مرتفع جهان را آغاز کرده است.
وی اولین و تنهاترین همیالیا نورد ایرانی است که در سال های 1390 و 1391 قله های کانچن جونگا به ارتفاع هشت هزار و 586 متر و آناپورنا به ارتفاع هشت هزار و 91 متر را فتح کرده است.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.