مشخصات یک کیسه خواب خوب

 مشخصات یک کیسه خواب خوب

کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا تکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.

مشخصات یک کیسه خواب خوبکیسه خواب برای اولین بار توسط پرایس جونز در قرن 19 میلادی اختراع شد.

از خصوصیات کیسه خواب، کم حجم بودن و همینطور قابل حمل بودن است و چون به طور کامل بسته می شود، به خوبی می تواند گرمای تولیدی بدن را حفظ کرده و بدن را گرم نگه دارد. کیسه خواب معمولا از جنس پارچه هایی با الیاف نایلونی و پر تولید می شود که هم دما را حفظ می کند و تا حدودی ضد رطوب نیز هست.

معمولا برای طبیعت گردی، کوهنوردی و تمام مواردی که نیاز به خوابیدن در طبیعت هست و فضاهایی که امکانات خوابیدن ندارند، نیروهای نظامی در عملیات نظامی و یا اردوها، در تمامی این موارد می توان از آن استفاده کرد.

کوهنوردی علاوه بر اینکه یک نوع ورزش است، نوعی زندگی کردن در طبیعت است، زیستن در طبیعت حتی برای مدتی کوتاه نیز نیازمند رعایت قواعد و قوانین خاصی است، برای تمام شرایط طبیعی باید راهکاری داشت از جمله خوابیدن در طبیعت! داشتن یک خواب خوب در طبیعت به خصوص در کوهستان می تواند باعث شود تا از اقامت در کوه لذت ببرید.

از اقلام اصلی کمپ زدن، چادر، کیسه خواب و زیرانداز خوب است و شناخت بهترین آنها برای هر طبیعت گرد و کوهنوردی ضروری است.

مشخصات یک کیسه خواب خوبچگونه از کیسه خواب استفاده کنیم؟
در برپایی یک کمپ خوب، کیسه خواب باید به همراه هر کوهنورد و طبیعت گرد باشد. توجه داشته باشید که کیسه خوابی که شما درون آن قرار می گیرید گرم نمی کند بلکه این حرارت بدن خود شماست که محیط کیسه خواب را گرم می کند، در واقع می توان گفت کیسه خواب با لایه های درونی و بیرونی و لایه گرمایی فقط باعث می شود تا حرارت بدن از محیط کیسه خواب خارج نشود. کیسه خواب یا هر پوشاک دیگر در حقیقت به عنوان یک عایق حرارتی محسوب می شوند که اجازه نمی دهند گرمای بدن شما به محیط بیرون برسد و شما احساس گرما می کنید.

بعضی از کوهنوردان ترجیح می دهند تا جایی که ممکن است، سبک وزن حرکت کنند و در نتیجه کمی از راحتی خود را در ازای سبک بودن از دست می دهند، به این ترتیب که کیسه خواب های نیم تنه یا تنه را انتخاب می کنند، این نوع کیسه خواب ها زمانی که با لباس های گرم دیگری مانند کت و … استفاده شوند می توانند سرمای زیر صفر را تحمل کنند.

در کیسه خواب، ماده ای عایق و گرمایی در بین لایه ها وجود دارد که باعث حبس هوا در لابلای خود می شود و محیطی عایق را ایجاد می کند. این محیط عایق از خروج هوای گرم و ورود هوای سرد خارج به درون کیسه خواب جلوگیری می کند.

مواد عایقی که در کیسه خواب ها به کار می رود شامل پر قو و یا الیاف مصنوعی است.

کیسه خواب پر قو
مزایا: دارای کیفیت بالایی است و درجه انبساط 700 تا 800 دارد که هر گرم آن توانایی 405 تا 462 سانتی متر مکعب را دارد.

پر، سبک ترین، گرم ترین، قابل فشرده ترین و در عین حال گران ترین عایق موجود است.

معایب: هزینه و قیمت بالایی دارند، در صورت خیس شدن، خاصیت گرمایی خود را از دست می دهد، دیر خشک می شود و ضد آب نیز نیست، بنابراین در شرایط مرطوب، کیسه خواب را قبل از قرار دادن در کوله پشتی درون یک کیسه پلاستیکی کاملاً ضد آب قرار دهید.

الیاف مصنوعی
مزایا: قیمت مناسبی دارند و ارزان تر از کیسه خواب پرقو هستند، در شرایط مرطوب نیز تا حدی خاصیت گرمایی خود را حفظ می کنند، اما در هر صورت خوابیدن در کیسه خواب خیس، از هر نوعی که باشد ناراحت کننده است.

معایب: کیسه خواب های الیاف مصنوعی کمتر فشرده می شوند. سنگین تر هستند و قالبیت گسترده شدن را مانند پر ندارند. از طرفی چون خاصیت پف کردن کم تری دارند در نتیجه گرمای خود را سریعتر از دست می دهند.

کیسه خواب ها از چه موادی ساخته می شوند؟
1. پوشش ضد آب و پارچه های ورقه ای (گورتکس) که در محیط های مرطوب، مانند چادر و غار برفی یا کیسه بیوواک مزایای بالایی دارند.

2. پارچه های میکرو: این پارچه ها از نخ های بسیار نازک نایلون یا پلی استر بافته شده اند، این نوع پارچه ها قابلیت ضد آبی و تنفسی بیشتری نسبت به پارچه های ورقه ای دارند وهم چنین قابلیت فشرده شدن بیش تری نیز دارند و از طرفی سبک تر نیز هستند. بعضی از پارچه های میکرو بوسیله پلیمرهایی مانند سیلیکون نیز تولید شده اند که قابلیت ضد آب دارند و دوام آن ها را بالاتر می برد.

3. نایلون: پوشش نایلونی کیسه خواب ها، قابل فشرده ترین، سبک ترین و تنفسی ترین پارچه موجود است، اما این پارچه ها در مقابل تعرق درون چادر و رطوبت، قابلیت زیادی ندارند.

الیاف اکثر لباس ها ضد آب هستند یعنی آب را به خود جذب نمی کنند و تنفسی نیز هستند یعنی به خوبی هوا از خود بیرون می دهند و اگر این الیاف ضد آب در هنگام بافته شدن به خوبی بهم فشرده شوند، آب را از سطح خود عبور نمی دهند، اما گورتکس نیستند.

نگهداری از کیسه خواب
کیسه خواب یک سرمایه ارزشمند است و با کمی مراقبت و نگهداری می توان از آن سال ها استفاده کرد.
• توصیه های لازم برای نگهداری از کیسه خواب را به کار ببندید.
کیسه خواب را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید، در حالت آویخته نگه دارید.
1. از یک آستری درونی مجزا، از چرک شدن کیسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری کنید.
2. نقاط کثیف شده کیسه خواب را به صورت موضعی توسط مواد تمیز کننده تمیز کنید.
3. هر چند یکبار وقتی کیسه خواب را بشویید.
4. هیچ گاه برای شستن کیسه خواب از خشکشویی استفاده نکنید.

شستن کیسه خواب
کیسه خواب را با استفاده از پودری ملایم و یک ماشین لباسشویی بزرگ با سرعت چرخش کم شسته و چند بار آبکشی نمایید و آن را با حرارت یک دستگاه خشک کن خشک کنید. بعد ازهر بار شستن، آن را از دستگاه بیرون آورده و با کوبیدن نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش کنید و یا با قرار دادن یک توپ تنیس در کیسه خواب در دقایق نهایی خشک شدن باعث پخش شدن پرهای آن بشوید، پس از پایان کار با فشردن و لمس کردن لایه درونی آن، مطمئن شوید که کاملا خشک شده است.

مشخصات یک کیسه خواب خوب

لوازم جانبی کیسه خواب
یک کلاه خوب کیسه خواب باید تمام سر را پوشانده و گرمای درون آن را حفظ می کند و در عین حال به صورت شما اجازه می دهد که آزاد باشد و تنفس کنید.

یقه کیسه خواب دور گردن شما را پوشانده و مانع خروج گرمای بدن به بیرون می شود. زیپ های بلند کیسه خواب، ورود و خروج به کیسه خواب را راحت تر می کند و برای تهویه استفاده می شوند.

طراحی بعضی از کیسه خواب ها به صورت یک زیپ در سمت راست و یک زیپ درسمت چپ است، در این صورت، می توان دو کیسه خواب را از طریق زیپ به هم وصل کرد. زیپ های نصفه تا حدی باعث کاهش وزن و حجم کیسه خواب شده اما در عین حال بعضی از امکانات تهویه را نیز حذف می کنند.

بعضی از کیسه خواب ها یک آستری اضافه قابل شستشو دارند که باعث نگهداری بیشتر گرمای بدن و گرمتر شدن کیسه خواب می شود، این آستر، مانع نفوذ چربی بدن به کیسه خواب می گردد. در برنامه های طولانی مدت که برای مدتی نمی شود کیسه خواب را شست چیز مفیدی می باشد اما باعث می شود کمی به وزن و حجم کیسه خواب اضافه شود.

کیسه های آستری واترپروف با حفظ گرمای بدن موجب گرمای بیشتر می شوند. آنها در مناطق سرد مانع از نفوذ رطوبت در کیسه خواب شده و همین کار مانع از تشکیل یخ درون این لایه می شود، با وجود این بعضی از کوهنوردان آن را غیر لازم می دانند.جوراب های گرم را هیچ کاه فراموش نکنید.

چگونه در کیسه خواب گرم باشیم؟!
1. غذا و مایعات کافی به بدن خود برسانید این کار سوخت و ساز بدن شما را مناسب کرده و کالری جهت خواب شبانه آزاد می
گردد. (برای خوب خوابیدن بدن نیاز به انرژی و نیرو دارد)

2. از زیرانداز خوب استفاده کنید تا بین سرمای سطح و بدن خود عایقی ایجاد کنید.

3. تعویض لباس و پوشیدن آنها را درون کیسه خواب انجام دهید.

4. از پوشیدن لباسهای تنگ که باعث ایجاد اختلال درگردش خون می شوند خودداری کنید.

5. یک کلاه گرم برای جلوگیری از خارج شدن دمای بدن در دسترس خود داشته باشید و جوراب های خود را در کیسه خواب نیز به پا کنید.

6. در بعضی از کیسه خوابها می توان پر را در قسمت بالا جمع کرده و هوای محبوس در آن منطقه را افزایش داد. مثلا با انداختن یک ژاکت در بالای کیسه خواب باعث حبس هوای بیشتری در آنجا شوید.

7. یک بطری آب گرم کاملا سر بسته به درون کیسه خواب ببرید.

8. از یک بطری ادرار در کیسه خود استفاده کنید تا مجبور نباشید از کیسه خواب بیرون بیایید.

9. در هنگام خواب با باز و بسته کردن زیپ کیسه خواب از گرمای زیاد و عرق کردن خودداری کنید.

10. از پوشیدن لباسهای ضد آب و باد در کیسه خواب که موجب تعریق و عدم تنفس می شوند خودداری کنید.

11. اگر در پایین کیسه خواب احساس سرما می کنید احتمالا پاهاتیان به آخر کیسه رسیده و پر آن فشرده شده است.

12. اگر زیر تنه شما سرد است، عایق بندی را رعایت نکرده اید و باید پرهای کیسه خواب را از فشردگی آزاد کنید. برا یاین منظور جابجا شوید.

13. اگر با یک کیسه خواب خوب و مناسب احساس سرما می کنید، یا کیسه خواب اندازه بدنتان نیست و یا آن را به دور خود فشرده کرده اید.

14. هنگام خواب کلاه بپوشید و جوراب به پا کنید.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.