اگر در برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی گم شدید چه باید بکنید

 اگر در برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی گم شدید چه باید بکنید

گم شدن گروه کوهنوردی و طبیعت گردی در برنامه های پاییزه و زمستانی می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی ممکن است منجر به بروز حوادثی تلخ شود. با رعایت راهکارهایی که در این مطلب به آن اشاره خواهد شد می توانیم از بروز حوادث در کوهستان بکاهیم.

گم شدن در برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی

توقف کنید
اگر دریافتید که مسیر را گم کرده اید و دارید داخل بوته زار یا جنگل راه می روید و یا در کولاک و برف گیر کرده اید (دید کم به علت ابرها / برف درحال وزیدن / مه ) از این فکر بیرون بروید که امیدوارانه به جلو حرکت کنید. توقف کنید، کمی صبر کنید، به اطراف نگاه کنید و به صداها گوش کنید.
ازهمدیگر جدا نشوید
گروه های دو یا چند نفره به ندرت بطور خطرناکی گم می شوند به شرطی که همراه هم باشند. کسی را برای جستجو به جلو نفرستید… در عوض فردی را به عنوان عقب نگهدار بگمارید تا دنبال افراد جا مانده باشد.
فریاد بزنید
اگر از گروه تان جدا افتاده اید، وحشت زده نشوید. در تمام جهات فریاد بزنید (یا از سوت استفاده کنید) و بعد به جواب این صداها گوش دهید.
نقشه را بیرون بیاورید
به نقشه نگاهی بیندازید و ببینید آیا می توانید محل خود را تخمین بزنید. برای یافتن نشانه ها به اطراف نگاه کنید: قله های بزرگ، بزرگراه ها، نهرها یا برآمدگی ها. با استفاده از قطب نما مسیر یابی کنید (و اگر نحوه استفاده از آن را نمی دانید از موقعیت خورشید و یا روشنایی آسمان استفاده کنید). اگر این روش جواب نداد، سعی کنید به آخرین باری فکر کنید که شما یا گروه تان بدرستی محل دقیق شما را می دانستند. اگر این مکان نسبتا نزدیک است –تقریبا یک ساعت – همان مسیر را برگردید و سعی کنید به مسیر برگردید. اگر این محل ساعت ها عقب است یا وضعیت زمین طوری است که برگشتن را بسیار دشوار ساخته، با احتیاط به جلو حرکت کنید و یک چشمتان به نشانه ها باشد. در بوته های پر پشت، برف یا کولاک با احتیاط جلو بروید – چون نمی خواهید قوزک پایتان در برود یا روی سنگ بیفتید.
محل خود را علامت گذاری کنید
سنگ ها را روی هم بچینید؛ شاخه ها را به همدیگر گره بزنید، چوبی را در برف فرو کنید یا از نوار پارچه ای استفاده کنید (اگر همراهتان باشد). حال تمام جهات را جستجو کنید و هر بار به محلی که علامت گذاشته اید برگردید. به جستجوی خود برای علامت های مسیر یا نشانه هایی که به جهت یابی موقعیت شما کمک می کنند ادامه دهید. اگر از مسیرتان نسبتا مطمئن هستید، در حالی که به جلو حرکت می کنید گه گاه علامت هایی را بگذارید. این کار مانع از این می شود که بی هدف دور خود بچرخید و ممکن است به دیگران کمک کند که مسیر شما را دنبال کنند.
اگر پس از تاریکی گم شوید
قبل از اینکه هوا تاریک شود با پیدا کردن آب، هیزم و سر پناه برای شب آماده شوید. لباس های اضافی خود را بپوشید و غذایی بخورید تا خود را گرم نگهدارید. سرپناهی را جستجو کنید که از باد یا آب مصون باشد و بدور از خطر سقوط بهمن یا ریزش سنگ باشد(در داخل آب راهه شیب دار نروید). اگر در برف هستید حفره کوچکی برای خود درست کنید. در ارتفاعات پایین تر از شاخه های خشک برای عایق کاری استفاده کنید. کوله پشتی خود را خالی کنید و پایتان را داخل آن قرار دهید. آتشی درست کنید تا نشانه ای باشد برای کسانی که بدنبال شما هستند. سعی کنید برای بالا بردن روحیه و احتمالا شنیدن دیگران آواز بخوانید. خود را مشغول نگهدارید؛ احتمالا صبح روز بعد شما را پیدا خواهند کرد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.