چندین توصیه گیاهی برای راهپیمایان اربعین

 چندین توصیه گیاهی برای راهپیمایان اربعین

در این روزها بسیاری خود را محیای حضور در همایش بزرگ راهپیمایی اربعین می کنند و از آنجایی که پیاده روی در این مسیر چند روز به طول می انجامد ممکن است زائران با توجه به خستگی و شرایط جوی و محیطی با مشکلاتی مواجه شوند. با توجه به عدم دسترسی به دارو و داروخانه ها می توان با استفاده از چندین توصیه در مورد گیاهان دارویی، در برابر شایع ترین بیماری های سفر که شامل اسهال، یبوست، تهوع، نفخ، دل درد، اسپاسم، سرماخوردگی و دردهای اسکلتی در امان بود. همچنین می توان گیاهان یا داروهای مربوطه را قبلا تهیه و در طول سفر در دسترس داشت تا در صورت مواجه شدن با این مشکلات از آنها استفاده کرد.

درمان تهوع با زنجبیل:
زنجبیل گیاهی است که از ریشه آن استفاده می شود. ریشه ها را از زمین خارج کرده و پس از پوست کندن به صورت تازه یا پودر خشک شده استفاده می کنند. تازه این گیاه دارای مقدار زیادی رطوبت است که در اثر گذشت زمان خشک می شود. در بیشتر بازارهای جهان از جمله ایران تکه های خشک آن که تقریبا سفیدرنگ است وجود دارد که دارای بوی اندکی است.زنجبیل به عنوان معطر کننده و ادویه یکی از پر مصرف ترین گیاهان خوراکی و دارویی جهان است.زنجبیل دارای خواص متعددی است اما یکی از شاخص ترین آن ضد تهوع بودن آن است که در بین گیاهان جزو قوی ترین ها است.

مصرف زنجبیل در زمان تهوع ناشی از مسافرت و تهوع دوران بارداری بسیار شایع است. بسیاری از افراد بعد از سوار شدن به ماشین یا وسایل نقلیه دیگر دچار تهوع می شوند که برای جلوگیری از این حالت می توان نیم ساعت قبل از سوار شدن 0.5 الی 1 گرم از پودر زنجبیل را مصرف کرد.مصرف روزانه این گیاه کاملا بی ضرر است. برای خوردن آن می توان پودر زنجبیل را در هر غذایی یا هر مایعی حل و مصرف کرد. باید در نظر داشت که زنجبیل از یک مزه تند و تیز برخوردار است و ممکن است بعضی قادر به خوردن آن نباشند به همین دلیل می توان پودر آن را در کپسول های خالی ژلاتینی که در داروخانه ها موجود است، ریخت و مصرف کرد. البته کپسول های تهیه شده صنعتی زنجبیل هم در داروخانه ها موجود است.

درمان سردرد ، دردهای حاصل از رانندگی و علائم سرما خوردگی با نعناع فلفلی:
نعناع فلفلی گیاهی است از خانواده نعناع. اینگونه نعناع که کمتر به عنوان خوراکی مصرف می شود دارای مقدار زیادی از ترکیبی به نام منتول است. با وجود این که اینگونه نعناع دارای خواص متعدد نعناع است ولی به علت دارا بودن مقدار زیادی منتول ، دارای خاصیت ضد درد و ضد درد موضعی نسبت به گونه های دیگر نعناع است. با وجود اینکه خوردن اینگونه نعناع اثرات ضد درد را بر بدن اعمال می کند ولی در سال های اخیر اسانس اینگونه نعناع ها در داروخانه ها بصورت مایع وجود دارد . محصول اینگونه نعناع در ایران به نام قطره منتول موجود است. قطره منتول یکی از موثر ترین ضددردهای موضعی برای سردرد ، دست و پا و کمر درد و گرفتگی بینی حاصل از سرماخوردگی و یا خستگی از کارها یا دردهای حاصل از رانندگی و … است که می تواند به چندین طریق مورد استفاده قرار گیرد.

باید درنظر داشته باشید که این محصول موضعی بوده و به صورت تنفسی یا مالش بر روی اعضای بدن بصورت ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از موارد مصرف قطره منتول برای محیط های بسته ، ضدعفونی کردن فضا و کاهش میکروب های سرماخوردگی و رفع خستگی و خواب راحت برای افراد در یک محیط است. حتی می توانید در داخل چادر هم استفاده نمایید.

درمان نفخ ، دل درد و اسپاسم با نعناع قمی:
نعناع قمی گونه ای از نعناع است که دارای بو و مزه مطبوع بوده و بیشتر از همه در سبزی خوراکی مورد استفاده است. این گونه از نعناع با وجود خواص متعدد انواع نعناع به خاطر ترکیب مهم کارون دارای اثرات ضد نفخ ، ضد دل درد و ضد اسپاسم قوی تری نسبت به گونه های دیگر است.بنابر این خوردن این گونه نعناع می تواند این اثرات را به خوبی بر بدن اعمال کند. این گیاه از طعم و مزه خوبی برخوردار است و می توان آن را به طور دائم مصرف کرد تا از نفخ و دل دردهای حاصله در امان بود. امروزه این گیاه بصورت قطره های خوراکی در داروخانه ها موجود است تا با توجه به مایع بودن آنها به سرعت و در عرض چند ثانیه جذب و اثر کند.

محصولی که در ایران از این نعناع وجود دارد به نام قطره کارمنیت است که می توان با توجه به خوراکی بودن آن در تمام سنین از نوزاد تا افراد مسن بدون هیچ محدودیتی مصرف کرد. نکته ای که در مصرف این نوع نعناع باید در نظر داشت این است که این گیاه پس از مصرف حدود 10 الی 15 دقیق زمان لازم دارد تا اثر کند و اگر همراه با غذا مصرف شود از ایجاد نفخ و دل درد جلوگیری می کند.

درمان اسهال با چای:
چای گیاهی است که به صورت بوته و یا درختچه دیده می شود. درصورتی که پس از برداشت برگ چای ، سریع آن را خشک کنیم چای سبز به دست می آید و در صورتی که پس از برداشت برگ چای آن را تخمیر کرده و به اصطلاح عمل آوریم ، چای سیاه یا چای معمولی تولید می شود. هر دو نوع چای حاوی ترکیبات گس (تلخ) که تانن نامیده می شود ، است. مهم ترین خاصیت تانن ها قابض بودن آنها است به همین دلیل یکی از مهم ترین خواص درمانی چای خاصیت ضد اسهال بودن آن است. با توجه به اینکه چای سیاه حاوی 8 الی 12 درصد تانن است، یکی از بهترین دارو های ضد اسهال طبیعی به شمار می رود(در صورتی که اسهال ویروسی نباشد) که هیچگونه ممنوعیت و محدودیت مصرف ندارد.

با توجه به اینکه بیشتر اسهال های ایجاد شده در سفر به تغییر شرایط آب و هوایی مربوط شده و باکتری ها و میکروب ها نقشی در آن ندارند، بنابراین استفاده از چای به صورت پودر می تواند در ایجاد تعادل هضم ، جذب و برگشت شرایط طبیعی بدن از حالت اسهال به حالت طبیعی تاثیر خوبی داشته باشد. میزان مصرف روزانه در بزرگسالان ، 7 الی 10 گرم از پودر به مدت سه روز است که (میزان مصرف روزانه معادل یک قاشق غذاخوری از پودر خشک چای می باشد)که این میزان برای سنین پایین تر می تواند نصف یا یک سوم شود. باید گفت چای جوشیده که رنگ سیاه، مزه تلخ و بوی خاص چای جوشیده را دارد نیز دارای خاصیت ضد اسهال بوده و در شرایط عادی می تواند ایجاد یبوست کند. چراکه با جوشیدن زیاد ، مقدار زیادی از تانن های موجود در پودر چای به محلول جوشیده منتقل می شود در صورتی که در چای تازه دم کشیده مقدار تانن خیلی کم است.

درمان یبوست با برگ سنا:
سنا گیاهی است که بیشتر شکل بوته ای دارد و از برگ آن استفاده می شود و از خانواده نخود است. از بیشتر گونه های آن جهت درمان یبوست استفاده می کنند. برگ همه گونه ها به خاطر وجود ترکیباتی به نام آنتراکینون ها تلخ است. میزان مصرف روزانه برگ سنا برای افراد بزرگسال ، بین نیم تا یک گرم است که می توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخته و حدود 10 دقیقه جوشاند ، سپس صاف کرده و میل کرد . بهترین زمان مصرف این گیاه شب است البته این محلول تلخ را با نبات یا عسل می توان شیرین کرد ولی تلخی آن کاملا از بین نمی رود. در مصرف سنا نباید زیاده روی کرد چراکه ممکن است باعث اسهال شدید شود. همچنین نباید به طور ممتد و طولانی استفاده کرد چون باعث تنبلی روده می شود. پس بهتر است بعد از مصرف دو هفته آن را قطع کنیم . نکته قابل توجه دیگر اینکه سنا در افراد کمتر از 10 سال توصیه نمی شود. لازم است بدانید که قرص سنا در داروخانه ها موجود است و می توان 1 الی 2 عدد در روز مصرف کرد که از نظر جوشانده شبیه به جوشانده این گیاه نیست.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.