جزئیات نجات زوج اروپایی از ارتفاعات دماوند

 جزئیات نجات زوج اروپایی از ارتفاعات دماوند

زوج لهستانی که در مسیر صعود به قله دماوند و در ارتفاع 5 هزار متری میان برف و کولاک گرفتار شده بودند پس از حدود یک شبانه‌روز گرفتاری، سرانجام مسیر بازگشت را پیدا کردند و خود را به نزدیک‌ترین پناهگاه رساندند و از مرگ حتمی نجات یافتند.

به گزارش ایسنا به نقل از «ایران»، این زوج روز جمعه 7 آبان بعد از هماهنگی‌های لازم با فدراسیون کوهنوردی راهی قله دماوند شدند تا صعود خود را بر بام ایران آغاز کنند. این صعود پس از یک روز انتظار در پای کوه، از شنبه آغاز شد و با اینکه قرار بود آنها تا عصر به دامنه کوه بازگردند اما خبری از آنها نشد و به همین خاطر مسئولان فدراسیون کوهنوردی در تماس با نیروهای هلال احمر آمل درخواست کمک کردند.

با توجه به نامساعد بودن شرایط جوی و تاریکی هوا، عملیات جست و جوی امدادگران کوهستان برای یافتن این زوج از صبح یکشنبه 9 آبان آغاز شد اما در نخستین مراحل هیچ نتیجه‌ای حاصل نشد تا اینکه نیروهای امدادرسانی به بارگاه سوم رسیده بودند که پیامی از این زوج دریافت کردند و از سلامت آنها مطمئن شدند.

مجتبی اکبری مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران در این‌باره گفت: با اعلام واحد فدراسیون کوهنوردی مستقر در شهر «رینه»، خبر مفقودی این دو کوهنورد لهستانی به جمعیت هلال احمر آمل اطلاع داده شد و گروه‌های امداد و نجات برای پیداکردن این زوج به سمت قله اعزام شدند. به این ترتیب با وجود شرایط نامناسب جوی و ریزش برف در ارتفاع 3000 متری، تیم امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر شهرستان آمل راهی منطقه شد اما پیش از رسیدن به مسیر صعود، دو کوهنورد لهستانی با بازگشت دوباره به پناهگاه سوم و تماس با واحد فدراسیون کوهنوردی مستقر درشهر رینه لاریجان، زنده‌ماندن خود را اعلام کردند. آنها پس از رسیدن به امدادگران گفتند که روز گذشته به دلیل برف و کولاک، گم شده و شب را به سختی گذرانده بودند تا اینکه همزمان با روشن شدن هوا مسیر را یافته و خود را به پناهگاه رسانده بودند.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.