چند نکته ساده برای خرید چادر کوهنوردی مناسب

 چند نکته ساده برای خرید چادر کوهنوردی مناسب

چادر کوهنوردیدر برنامه های شب مانی یکی از مسائلی که بالاترین اهمیت دارد اقامت در مکانی امن و محفوظ از سرما و گرما می باشد. پناهگاه ها و جان پناه ها شاید بهترین انتخاب باشند اما اگر شما بخواهید شب در جایی بمانید که هیچ پناهگاه و جان پناهی وجود ندارد داشتن یک چادر کوهنوردی مناسب می تواند بهترین راه حل باشد. اما برای خرید چادر کوهنوردی مناسب رعایت نکاتی هر چند ساده ضروری است. برای آشنایی با .این نکات در ادامه با ایچکاد همراه باشید

چادرها را می توان از نظر ظاهر، کاربرد، اندازه و وزن به ۶ دسته ی مختلف تقسیم بندی کرد که به شرح زیر است:

چادر گنبدی (Dome Tent):

چادر گنبدی (Dome Tent)این مدل از چادرها جزو پرفروش ترین چادرها محسوب می شوند و به صورت ترکیبی از پارچه و تیرک های منعطف پلاستیکی یا آلیاژی ساخته می شوند، چادرهای گنبدی جادار و به نسبت سبک هستند و هرچه اندازه ی آن ها بزرگتر می شود مقاومتشان در برابر باد کمتر می شود.

چادر ژئودزیک (Geodesic Tent):

چادر ژئودزیک (Geodesic Tent)این چادرها در خانواده ی گنبدی ها قرار می گیرند اما از نظر مقاومت تحمل بالاتری در مقابل باد و طوفان دارند. تیرکهای انعطاف پذیر از جهات مختلف چادر عبور کرده و بدنه چادر را بصورت صاف و کشیده نگاه می دارد.

چادرهای چارچوب دار (Frame Tent):

چادرهای چارچوب داراین چادرها به این صورت هستند که درونشان را با تیرک هایی از جنس استیل برای امور مختلف مانند آشپزی، خواب و … تقسیم بندی کرده اند. لایه محافظ شرایط بد جوی (Fly/fly sheet/rainfly) در این چادر از جنس کتان یا گاهاً الیاف مصنوعی است.

چادر گرده ماهی یا مثلثی (Ridge Tent):

چادر گرده ماهی یا مثلثی (Ridge Tent)این نوع چادرها از دو تیرک عمودی در ابتدا و انتها و یک تیرک افقی که روی این دو سوار می شود تشکیل شده اند، چادرهای مثلثی در مقابل باد و طوفان به شدت مقاوم اند اما از پهلوها ثبات بالایی ندارند. جهت استقامت بیشتر در باد، این چادر بوسیله طناب های مخصوص چادر به زمین محکم می گردند.

چادر تونلی (Hoop Tent):

چادر تونلی (Hoop Tent)این چادرها که به حلقه ای نیز معروف هستند از چند تیرک به صورت حلقه ای که عرض چادر را در بر می گیرند تشکیل شده است، چادرهای تونلی وزن سبک و محیط جاداری دارند. وجود تیرک های دایره ای موجب می گردد تا دیواره چادر به شکل تونل درآمده و فضای داخل آن نسبت به بسیاری از انواع چادر بیشتر باشد. این چادر معمولا بسیار مقاوم و سبک و مورد علاقه کوهنوردان است.

چادرهای رودررو (VIS-À-VIS Tent):

چادرهای رودررو (VIS-À-VIS Tent):این چادرها به دوبخش تقسیم می شوند که بخش اول حالت نشیمن و بخش دوم مناسب خواب است. قسمت وسط و یا اصلی می تواند به صورت گنبدی و یا گرده ماهی باشد.

پس از انتخاب مدل چادر بهتر است نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

  • چادر کوهنوردی به دلیل استفاده در مکان های بد آب و هواتر و برای سالم ماندن در برابر وزش باد و طوفان با ارتفاع کوتاه تری ساخته می شوند از طرفی چادرهای مسافرتی باید به اندازه ای مرتفع باشند تا بتوان در آن ها به سادگی رفت و آمد کرد و حتی داخل آن ها لباس عوض کرد .
  • در زمان خرید چادر به اندازه ی بسته شده ی آن دقت کنید و ببینید آیا در صندوق عقب شما به راحتی و در کنار دیگر وسایل سفر جا میگیرد یا خیر. قبل از خرید نهایی، چادر را در فروشگاه باز کرده و از سلامت تمامی قسمت های آن اطمینان حاصل نمایید.
  • به وسیله ی چراغ قوه از ضخامت چادر و عدم دیده شدن داخل آن مطمئن شوید.
  • تمامی درزها ، چسب ها و زیپ ها را به دقت و چند بار بررسی نمایید.

چادرها معمولا با جنس های کتان یا پلاستیک تولید می شوند، چادرهای کتان محیط خنک تری دارند اما در برابر بارش باران مقاوم نیستند، برعکس مدل کتان چادرهای پلاستیکی در برابر باران مقاومند اما داخل آن ها بسیار گرم می شود.

در زمان خرید به وزن چادر دقت ویژه ای داشته باشید چرا که اگر بخواهید چادر را در مکانی روی دوش خود حمل کنید تازه ارزش این نکته را متوجه می شوید چرا حمل که چادرهای سنگین بسیار طاقت فرسا هستند.

همیشه چادر را حداقل به اندازه ی یک نفر بیش از نیاز خود خریداری نمایید، دقت داشته باشید چادرهایی مثلا ۴ نفره برای خوابیدن ۴ نفر به صورت مماس و بدون وسایل داخل آن ها طراحی شده اند اما در مسافرت ها هم یک سری وسایل همراه شما داخل چادر است و هم دوست دارید راحت بخوابید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.