واگذاری پنج غار دستکند لرستان به سرمایه‌گذار

 واگذاری پنج غار دستکند لرستان به سرمایه‌گذار

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: پنج غار دستکند استان در بخش گردشگری به سرمایه‌گذار واگذار می‎شوند.

واگذاری پنج غار دستکند لرستان به سرمایه‌گذار

‌نبی‎الله قائد‎رحمتی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: شناسایی غارهای استان جهت حفاظت و بهره‌برداری و مدیریت پایدار آنها از موضوعاتی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در همین راستا در جلسه کارگروه غارشناسی استان مصوب شد که میراث فرهنگی پنج غار با اولویت غارهای دستکند را طی سال جاری پس از تدوین شناسنامه اولیه این غارها و شرح خدمات آنها نسبت به آگهی جهت جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری، اقدامات لازم را انجام و نتیجه را به دبیرخانه کارگروه اعلام کند.

قائدرحمتی ادامه داد: همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست استان نسبت به تهیه شناسنامه 10 غار حائز شرایط جهت بهره‌برداری با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، شرکت آب منطقه ای، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و دانشگاه لرستان اقدام و نتیجه را به کارگروه گزارش دهد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار کرد: با توجه به اینکه لرستان بعنوان قطب(پایتخت) ژئورتیسم کشور معرفی شده و این موضوع اهمیت استان را به لحاظ زمین‌شناسی و غارهای استان دو چندان کرده لذا برگزاری همایش غارشناسی در سال جاری توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با همکاری محیط زیست، میراث فرهنگی، آب منطقه‌ای، منابع طبیعی و دانشگاه لرستان و سایر اعضا در دستور کار قرار می‎گیرد و اقدامات لازم تا پایان سال جاری انجام می‎شود.

وی ادامه داد: قرار است هیات کوهنوردی نسبت به پیگیری اطلس تهیه شده غارهای کشور اقدام و گزارش را به دبیرخانه تحویل دهد و دانشگاه لرستان جهت راه اندازی رشته غار شناسی با توجه به پتانسیل‎های موجود ‌استان در مقطع کاردانی اقدام و نتیجه را به دبیرخانه کارگروه اعلام کند. این دانشگاه، یکی از شرکت‎های دانش بنیان را به مقوله مطالعات غارهای استان اختصاص می‎دهد.

قائدرحمتی در پایان گفت: کارگروه غارشناسی استان با 15 عضو بر اساس ماده 7 آئین‌نامه کارگروه غارشناسی کشور با مصوبه هیئت وزیران مسئولیت مدیریت، حفاظت و بهره‌برداری از غارهای استان را به عهده دارد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.