آشنایی با آداب و قوانین کوهنوردی

 آشنایی با آداب و قوانین کوهنوردی

مثل همه ورزشهای دیگر، کوهنوردی شما را ملزم می سازد تا قوانین و مقرارت مرتبط با آن را دنبال نمائید. این مجموعه قوانین برای کسانی که وارد دنیای کوه و طبیعت می شوند جزء اصول پایه و اساسی می باشند. اگر چه برخی افراد فراموش می کنند آنها را مورد توجه قرار دهند.

در اینجا چند نمونه از قوانین اساسی را برای شما ذکر می کنیم؛ که آنها را بخاطر بسپارید تا ضمن داشتن سفری شاد و مفرح، تاثیری مخرب برای طبیعت و دیگران نداشته باشید، در ادامه با ایچکاد همراه باشید.

آشنایی با آداب و قوانین کوهنوردی

قبل از کوهنوردی:
قبل از هر چیز دیگری، مطمئن شوید که شما توانائی این سفر را دارید. فعالیت کوهنوردی در صورتی که از شرایط جسمی و روحی مطلوب برخوردار نباشید، احتمال بروز سانحه و عدم موفقیت برنامه را بالا می برد. این ورزش نیاز به آموزش و تمرکز فکری دارد.
مشکلاتی که در زمان کوه نوردی برای شما بوجود می آید یقینا بر کل برنامه و یا دیگر کوهنوردان تاثیر خواهد گذاشت. لازمه کوهنوردی فقط آمادگی جسمانی و مهارت نیست بلکه تجهیزات و اسباب خاص خود را نیزمی طلبد. مطمئن شوید که تمام وسایل مورد نیاز را با خود به همراه دارید. با تهیه فهرستی از ملزومات و تدارکات لازم برای اشکال مختلف برنامه ها، با توجه به ویژگیهای فصلی، زمانی، سطح برنامه، و… خود را مجهز نمائید.

همواره مواد غذائی مناسب و نوشیدنی به میزان کافی به همراه داشته باشد. کوهنوردی یک ورزش تیمی می باشد از کوهنوردی بصورت انفرادی اجتناب کنید، زیرا در زمانی که به کمک نیاز دارید کسی برای یاری شما وجود نخواهد داشت. بعلاوه برای انجام بسیاری از مهارتهای تکنیکی در کوهنوردی مانند سرپرستی برنامه احتیاج به بیش از یک نفر می باشد. از مقصد خود با اطلاع باشید. از کوهی که هیچ تحقیقی درباره اش نکرده اید بالا نروید.

بهتر است در زمانی که اطلاعات کافی از هدف خود ندارید، به تیم معتبری ملحق شوید که اطلاعات کاملی از کوه مورد نظر شما دارند و یا ضمن آموزش های لازم، خودتان را به آخرین نقشه مسیر مجهز کنید. زمانی که به کوهنوردی می روید، حتما کسی از رفتن شما به آن کوه اطلاع داشته باشد تا در صورت طولانی شدن کوهنوردی شما و بروز نگرانی بتوانند اقدام لازم را انجام دهند.

در زمان کوهنوردی:
از زیبائی های محیطی محافظت کنید تا افراد دیگر هم از آنها لذت ببرند. چیزی را از خود بر جا نگذارید و همچنین چیزی را از کوه برای خود بر ندارید. از وسایلی مانند پودر صابون که سازگار با طبیعت هستند استفاده کنید. منابع آب را خراب یا آلوده نکنید. همیشه از سرپرست تیم خود اطاعت کنید. دستورات او را اجرا کنید و از گروه جدا نشوید.
عدم حرکت در مسیر مشخص، ممکن است باعث صدمه زدن به طبیعت شود و یا ممکن است احتمال گم شدن شما را زیاد کند. هرگز خارج از حیطه توانائی خود کوهنوردی نکنید. بدانید که چه موقع شما باید به مبدا برگردید.

از بهترین قضاوت خود استفاده کنید. بسیاری از کوهنوردان بخاطر عدم درک شرایط و تغییرات محیط و یا وضعیت جسمی و روحی خود، در هنگام کوهنوردی دچار آسیب و حتی مرگ شده اند. واقع بین و انعطاف پذیر باشید و منطقی تصمیم بگیرید.

بعد از کوهنوردی:
اطلاعات و تجربیات هر برنامه، با توجه به دیدگاههای افراد مختلف می تواند متفاوت باشد پس سعی کنید گزارشی از برنامه انجام داده شده را با ذکر جزئیات تهیه نمائید. این گزارشات ضمن مفید بودن برای فعالیتهای بعدی خود شما؛ برای دیگرانی که در همان محیط و شرایط خواهان کوهنوردی هستند سودمند خواهد بود. فراموش نکنید هر برنامه مانند خلق اثری توسط شما می باشد (خواه بصورت سیاه مشق و خواه بصورت خود اثر) برای آنچه انجام می دهید ارزش قائل باشید و در ثبت آن بکوشید.

در آخر اینکه:
با پیروی از این قوانین و روش ها، نه تنها به دیگران شانس تجربه کردن طبیعت دست نخورده و بکر را می دهید بلکه می توانید مطمئن باشید که همیشه طبیعتی زیبا برای لذت بردن از آن در اختیار دارید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.