نحوه صحیح استفاده از باتوم کوهنوردی

 نحوه صحیح استفاده از باتوم کوهنوردی

باتوم کوهنوردی یکی از اصلی ترین ابزار یک کوهنورد است که متاسفانه بسیاری استفاده از آن را لازم نمیدانند و لطمات زیادی را متحمل  می شوند.

باتوم کوهنوردی

مهمترین نقش آن حفظ تعادل بدن در تمام شرایط محیطی برای یک کوهنورد است. با انتقال وزن بین 5 تا 20 کیلوگرم (جفت باتوم) بار بسیار زیادی را از روی زانو، مچ پا و کمر کم کرده که علاوه بر تقسیم وزن باعث تحرک دستها و تقویت عضلات بالاتنه می شود.

البته گفتنی است استفاده ناصحیح و نابجا از باتوم باعث بهم خوردن تعادل و فشار بیش از حد به یک نقطه از دست و ایجاد سندرم مچ و التهاب بافتهای همبند کف دست می شود.
بهترین شرایط بکارگیری باتوم در موارد زیر است:

  • صعود با شیب بالای 20 درجه
  • فرود با شیب بالای 15 درجه
  • حمایت در تراورسهای خاکی و برفی
  • عبور از رودخانه ها و معبرهای سنگلاخی

اجزای اصلی باتوم:
دسته: که محل قرارگیری دست به شکل مشت کرده است
بند حمایت: دور مچ قرار میگیرد و برای حفظ تعادل باتوم خصوصا در هوای طوفانی بسیار موثر است.
بدنه اصلی: که حالت پیستونی داشته و بصورت رول پیچ از ۳ تا ۲ نقطه طول باتوم را تغییر میدهد.
گل باتوم: دارای سایز و اشکال مختلف است جهت چسبندگی و درگیر شدن در گل و لای، برف و یخ، شن و ماسه است.
سایزهای کوچک با قطر 30 برای گل و لای.
سایزهای متوسط با قطر 50 میلیمتر برای ماسه و برف یخ زده.
سایز بزرگ و پروانه ای شکل انحصارا برای استفاده در برف نرم و تازه کاربرد دارد.

نکته مهم اینست که در مواردی که ضرورتی برای استفاده از گل باتوم نیست نباید از آن استفاده کرد چونکه باعث خرابی گل باتوم ودرگیری نابجای باتوم بین شکاف سنگها و نتیجتا تاب برداشتن بدنه باتوم و از دست رفتن تعادل می شود

سخمه: قسمت تهتانی باتوم است که از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده و با نوک تیز خود باعث نفوذ بهتر در سطوح می شود. بعضی افراد به اشتباه درپوش پلاستیکی باتوم را بسته و با آن حرکت می کنند که این کار اشتباه بوده و فقط درپوش برای حمل ایمن باتوم ساخته شده است.

باتوم کوهنوردی
نکته دیگر در رابطه با ارتفاع باتوم که بر اساس قد افراد باید تنظیم گردد. زاویه مناسب آرنج جهت صعود در شیب ملایم 90 درجه مناسب بوده و برای صعود در شیب خیلی تند تا 45 درجه مناسب است. مطلب بسیار مهم در تغییر طول باتوم در صعود و فرود است.در صعود طول باتوم همیشه کوتاهتر و در فرود بلندتر باید باشد (به این نکته بسیار توجه داشته باشید).
هیچگاه باتوم را تا انتها باز نکنید متعلقات آن از تنظیم خارج خواهد شد. هیچگاه دو باتوم را با ارتفاع مختلف در دست نگیرید زیرا باعث بهم خوردن تعادل و به تدریج کمر درد خوهد شد (بجز حرکت در مسیرهای مالرو منتهی به دره با شیب یکطرفه تند) حرکت باتوم به صورت طبیعی به روال حرکت دست است. یکی در میان به صورت پای راست دست چپ و بالعکس (بجز صعود در شیب تند و خصوصا برفگیر)

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.