نصب بیرق‌های حسینی بر فراز قله های مرتفع پایتخت

 نصب بیرق‌های حسینی بر فراز قله های مرتفع پایتخت

ابعاد حادثه «کربلا» و نهضت امام حسین (ع) فراتر از آن است که به بازه زمانی و در محدوده مکانی خاصی خلاصه شود. از همین رو هرکس به وسع و توان خود درصدد است تا در جهاد سالار شهیدان حضور و شراکت داشته باشد. این حضور و مشارکت می‌تواند با صعود به قله توچال یا نذرفرهنگی کتاب پیرامون نهضت امام حسین(ع) باشد.

نصب بیرق‌های حسینی بر فراز قله های مرتفع پایتخت

به گزارش ایسنا، بیشتر انسان‌ها همواره اهداف و آرمان خود را به «قله» تشبیه کرده‌اند. این دسته به سادگی کار را به «سرنوشت» واگذار نکرده‌اند چرا که می‌دانند برای آنکه به اهدافشان برسند باید افرادی تلاش‌گر، مصمم و با اراده باشند و در راه پر فراز و فرودی که در پیش دارند از صبر و شکیبایی برخوردار باشند تا بتوانند مصائبی که بر آنها وارد می‌شود را تحمل کنند.

حماسه‌ای که قافله سالار شهیدان امام حسین (ع) و زینب (س) در روز عاشورا و پس آن برای انسان‌های آزاده جهان و اصلاح‌گران ترسیم کردند نیز از همین جنس تکاپو و تلاش است چرا که سالار شهیدان در راه خودش که احیای دین بود بر قله «حماسه و ایثار» ایستاد و خواهرش زینب (س) نیز جلوه‌هایی از «شُکوه شکیبایی و صبر» را به جهانیان آموخت. از همین رو بر ما واجب است که همواره به اقامه آموزه‌هایی که حسین (ع) و زینب (س) آموخته‌اند توجه داشته باشیم.

قله «جهاد» این دو خواهر و برادر با تلاش در راه خدا، صبر در برابر مصائب و تسلیم در برابر رضای خدا کاملا دست یافتنی است اما آنچه که بر این گزاره‌ها تقدم دارد، در نظر داشتن مؤلفه‌ای به نام «بینش» است. چرا که کسی که با بصیرت می‌داند از کجا آمده، در کجا قرار دارد و به کجا خواهد رفت بی‌شک «صبر» برایش آسان خواهد بود که بر مبنای بینش الهی، نتیجه صبر همواره عاقبت به خیری خواهد بود.

بر همین اساس اگر می‌خواهیم جامعه‌ی آرمانی خود را داشته باشیم باید هر یک با اندیشیدن و عمل کرن به مواردی که خداوند و ائمه به آنها امر یا نهی کرده است عمل کنیم تا به گفته امام موسی صدر رهبر ایرانی‌تبار شیعیان لبنان بتوانیم «تجسم حسینی بودن بر روی زمین باشیم.»

نصب بیرق‌های حسینی بر فراز قله های مرتفع پایتخت

با توجه به همین اصول بود که گروهی از کوهنوردان تهرانی در ایام ماه محرم در راستای گرامی‌داشتن جهاد امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) در برنامه‌ای با عنوان «نصب بیرق‌های حماسه عشق و ایثار» بر قله‌های مرتفع تهران حضور یافتند. خبر نگار ایسنا نیز به همراهی یکی از این گروه‌ها به قله توچال صعود کرد. البته باید یادآور شد که سایر کوهنوردان در مناطق مختلف کشور نیز به طور خودجوش فعالیتی مشابه این حرکت را بر فراز قله‌های هر استان اجرا کردند.

نصب بیرق‌های حسینی بر فراز قله های مرتفع پایتخت

این که گروه متشکل از هفت کوهنورد مرد و سه کوهنورد خانم، مسیر میدان سربند تا قله توچال را به شکل نمادین سیاهپوش و دو پرچم را تا فراز قله با خود حمل کردند. البته قبلا بر فراز قله توچال پرچم و بیرق‌های حسینی نصب شده بود که نشان می‌داد گروه یا کوهنوردانی برای عرض ارادت خود این پرچم‌ها را بر فراز توچال نصب کرده‌اند.

نصب بیرق‌های حسینی بر فراز قله های مرتفع پایتخت

همراه این کوهنوردان سربندهای سبز و مشکی منقش به شعار «لبیک یا حسین(ع)» و «لبیک یا زینب(س)» بود و در نقاط متعددی این سربندها را نصب کردند. در طول مسیر تا قله توچال که حدودا هفت ساعت به طول انجامید، کوهنوردان ضمن تقدیر از این کار مواردی مانند: «این کار شما من را یاد دوران جنگ انداخت»، «چرا کوهستان را برای این کار انتخاب کرده‌اید؟»، «خدا از شما قبول کند»، «حسین نشانه‌ایست تا راه گم نشود» و «خدا قوت» را بر زبان می‌آوردند و خواهان این بودند که تعدادی پیشانی بند نیز در اختیار آنها قرار بگیرد.

نصب بیرق‌های حسینی بر فراز قله های مرتفع پایتخت

یکی از ابتکارهای این گروه برای آنکه عملی که انجام داده‌اند وسیع‌ و عمیق‌تر باشد ترویج فرهنگ هدیه دادن کتاب و کتاب خوانی بود. این گروه در قالب «نذر فرهنگی کتاب» درون جان‌پناه شیرپلا و بر فراز قله در میان تعدادی از کوهنوردان با توزیع 40 کتاب این فرهنگ را با نیت نذر ادا کردند.بانی این نذر،گروه اندیشه و عمل امام موسی‌ صدر و موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر بود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.