کسب سهمیه المپیک 2020 در سنگنوردی خیلی سخت است

 کسب سهمیه المپیک 2020 در سنگنوردی خیلی سخت است

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی عملکرد ورزشکاران ایرانی در مسابقه‌های قهرمانی سنگ‌نوردی جوانان و نوجوانان آسیا را خوب ارزیابی کرد و در مورد شرایط رشته سنگنوردی در المپیک 2020 تاکید کرد: کسب سهمیه المپیک با توجه به اینکه ظرفیت‌های کسب سهمیه خیلی پایین است، بسیار سخت است.

رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی

رضا زارعی بعد از اتمام مسابقه‌های سنگنوردی قهرمانی آسیا که به میزبان ایران برگزار شد، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مسابقه‌های قهرمانی سنگ‌نوردی جوانان و نوجوانان آسیا به مدت چهار روز برگزار شد. این مسابقه‌ها در دو رده‌ سنی و در چندین سطح و همچنین در سه ماده بولدرینگ، سرعت و لید بود. در این رقابت‌ها تعداد زیادی از ورزشکاران ایرانی و خارجی حضور داشتند.

او در مورد سطح مسابقه‌های آسیایی و شرایط میزبانی خاطرنشان کرد: سطح مسابقه‌ها با توجه به حضور کشورهای ژاپن و کره که در دنیا جزو بهترین‌های رشته سنگ‌نوردی هستند خیلی خوب بود. فدراسیون و باشگاه ورزشی پیام تمام تلاش خود را برای برگزاری هرچه بهتر این مسابقه‌ها داشتند و امیدوارم نظر کشورهای آسیایی نیز در مورد شرایط میزبانی مثبت باشد.

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در مورد عملکرد سنگنوران ایرانی افزود: با توجه به اینکه دو سالی است که بر روی رده‌های پایه کار می‌شود نتایج خوبی در این مسابقات حاصل شد و ورزشکاران توانستند نتایج زحمات خود را بگیرند.

زارعی در مورد میزبانی مسابقه‌های سنگنوردی آسیایی در رده بزرگسالان نیز سخن گفت و تصریح کرد: از دو سال قبل برنامه بلند مدت 5 ساله چیده بودیم. طرح برنامه این بود که اول میزبانی جوانان و نوجوانان آسیایی را بگیرم که محقق شد. با توجه به اینکه در آستانه ورود این رشته به المپیک هستیم خیلی دوست داشتیم تا قبل از المپیک میزبانی مسابقه‌های آسیایی بزرگسالان را نیز داشته باشیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد و ایران در ماه نوامبر 2017 میزبان رقابت‌های سنگنوردی بزرگسالان آسیا خواهد بود.

وی در مورد شرایط و نحوه راه یابی به المپیک 2020 خاطرنشان کرد: فرمت مسابقه‌های المپیک کاملاً متفاوت است. مسابقه‌های المپیک اورال یعنی در سه ماده بولدرینگ، لید و سرعت برگزار خواهد شد. ورزشکارانی می‌توانند در این مسابقه‌ها شرکت کنند که در هر سه ماده موفق باشند بنابراین ما فرمت مسابقه‌های داخلی را با توجه به آن چیزی که در المپیک برگزار می‌شود تغییر دادیم.

زارعی با بیان اینکه کسب سهمیه المپیک بسیار سخت است گفت: با توجه به داشتن ورزشکارانی موفق در سه ماده سرعت، لید و بولدرینگ، در تلاش هستیم در مدت باقی مانده تا مسابقه‌های کسب سهمیه المپیک به جایگاهی برسیم که بتوانیم در المپیک کسب سهمیه کنیم. البته کسب سهمیه المپیک با توجه به اینکه ظرفیت‌ها خیلی پایین است، بسیار سخت است. اما در مجموع امیدواریم جزو کشورهایی باشیم که می‌توانیم میزبانی‌های بیشتری بگیریم.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.