آموزش کوهنوردی – قسمت سوم، وسایل و پوشاک لازم برای یک برنامه کوهنوردی

 آموزش کوهنوردی – قسمت سوم، وسایل و پوشاک لازم برای یک برنامه کوهنوردی

در قسمت سوم از سلسه مقالات آموزش کوهنوردی به وسایل و پوشاک مورد نیاز برای یک برنامه کوهنوردی خواهیم پرداخت همچنین نحوه چیدمان وسایل داخل کوله را آموزش می بینیم و یاد می گیریم در اجرای یک برنامه کوهنوردی چگونه باید رفتار کنیم. در ادامه با ایچکاد همراه باشید.

پوشاک انفرادی:
1- كفش سبك راهپيمايي
2- كفش نيمه سنگين كوهپيمايي
3- جوراب كوهنوردي
4- شلوار كوهنوردي
5- پيراهن و پوليور كوهنوردي
6- پيراهن و شلوار گرمكن
7- انواع دستكش كوهنوردي
8- انواع عينك كوهنوردي
9- گتر كوهنوردي
10- شنل باران‌ آندراك
11- كاپشن و شلوار بادگير
12- كت پر يا ويسكوز
13- كوله پشتي
14- زير انداز
15- كيسه خواب پر يا ويسكوز
16- انواع كلاه كوهنوردي
17- يخ شكن
18- چراغ قوه با لامپ و باطري اضافه
19- قمقمه آب
20- جعبه كمكهاي اوليه
21- طناب انفرادي و كارابين
22- قطب نما و نقشه مسير
23- سوت
24- بشقاب ليوان چاقو در بازكن و كبريت
25- باتوم چوب دستي
26- كلنگ

وسایل گروهی:
1- چادر كوهنوردي
2- پوشش ضد آب
3- ارتفاع سنج
4- ظروف غذا و لوازم پخت و پز
5- چراغ خوراك پزي
6- كپسول روشنايي
7- كتري و قوري گروهي
8- دوربين كوهنوردي
9- نقشه، كروكي و مجوز برنامه

چیدن کوله پشتی
وزن کوله پشتی نباید از وزن بدن کوهنورد بیشتر باشد زیرا به زانو و ستون مهره ها آسیب می رساند. معمولاً اجسام سنگین تر را اول داخل کوله پشتی گذارده و وسایل سبک تر را روی آن قرار می دهند کوله پشتی نباید لق بزند و یا به اصطلاح شکم دهد. مواد غذائی یا آبدار باید در کیسه پلاستیکی جداگانه بسته بندی شده و در کوله پشتی قرار گیرد. اجسام نوک تیز یا سنگین باید طوری چیده شوند که با پشت یا کتف تماس نداشته باشد.

نحوه چیدمان وسایل در کوله پشتی کوهنوردی

حرکت و اجرای یک برنامه
شما باید انرژی خود را به سه قسمت انرژی صعود، انرژی فرود و انرژی ذخیره، تقسیم کنید و در هنگام حرکت، گامی ثابت و یکنواخت را برگزینید، به طوری که بتوانید ساعتها آن را حفظ کنید بدون آنکه توقفی داشته باشید یا بدنتان عرق کند.

صعود گروهی

در سر بالایی از تند رفتن خودداری کنید، در شیبهای تند در موقع بالا رفتن و حتی پایین آمدن با قدمهای کوتاه و به صورت مارپیچ حرکت کنید. در حرکت، باید ضربان قلب و برداشتن پاها با هم هماهنگ باشد و باید خودتان این هماهنگی را به دست آورید. نفر اولی که در رأس گروه به عنوان لیدر حرکت می کند باید طول گامهای خود را با طول گامهای ضعیف ترین نفر در گروه هماهنگ نماید.

تنفس در کوهستان
تنفس در کوهستان باید عمیق و آرام نفس بکشید و عمل دم را از بینی انجام دهید زیرا تنفس از راه دهان باعث تشنگی و خشکی گلو و در هنگام سردی هوا باعث سرماخوردگی و چرک کردن لوزه ها می شود. توجه داشته باشید که تعداد ضربان قلب شما در دقیقه بیش از حد بالا نرود، مدت استراحتهای موقت نباید بیش از 10 الی 15 دقیقه به طول انجامد چرا که بدن کوهنورد کم کم سرد می شود و حالت خشکی پیدا می کند. این امر، حرکت مجدد را با مشکلات روبه رو می سازد

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.