اثرات مصرف قهوه و کافئین در کوهنوردی

 اثرات مصرف قهوه و کافئین در کوهنوردی

برخی کوهنوردان علاقمندند در برنامه های کوهنوردی از قهوه به عنوان یک نوشیدنی گرم استفاده کنند. قهوه و عامل فعال آن یعنی «کافئین» دارای اثرات ذیل در بدن انسان است:

مصرف قهوه در کوهنوردی

۱- مصرف قهوه باعث بی خوابی می شود، فرد را هوشیار تر می کند و شروع به خواب رفتن را دشوار می سازد.
در صورت مصرف قهوه در شب با توجه به اینکه بیماری ارتفاع در برنامه های کوهنوردی در ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر با بی خوابی، خواب سبک و بیدار شدن های مکرر در طی خواب همراه است، باعث بدتر شدن علائم ناشی از ارتفاع می شود.

۲- مصرف قهوه و کافئین باعث سرحالی و هوشیار شدن فرد می شود.
اگر کوهنورد در طی روز از قهوه استفاده کند باعث سرحالی و هوشیاری بیشتر وی می شود. احساس خواب آلودگی ناشی از ارتفاع گرفتگی می تواند بهتر شود. ضمنا مصرف قهوه می تواند تا حدودی سردرد ناشی از بیماری ارتفاع را بهبود بخشد. پس در برنامه های کوهنوردی اگر علاقمند به مصرف نوشیدنی خوبی همچون قهوه هستید بهتر است در طی روز از این نوشیدنی مفید استفاده کنید و شبها از مصرف آن بپرهیزید.

۳- مصرف قهوه باعث تحریک ترشح اسید معده می شود.
در افرادی که مبتلا به ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری هستند یا سوزش پشت جناغ دارند علائم معدی با مصرف قهود بدتر می شود. در کوهنوردی بواسطه اینکه شرایط غذایی نرمال نیز برای کوهنورد وجود ندارد افرادی که معده حساس تری دارند و باید رژیم های معدی را رعایت کنند مصرف قهوه باعث ترش کردن و بدتر شدن علائم ریفلاکس آنان می شود پس این افراد نیزنباید از قهوه در کوهنوردی استفاده کنند.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.