حمله گرگ‌ ها و راه کارهای دفع آن

 حمله گرگ‌ ها و راه کارهای دفع آن

حمله گرگ در کوهستان

حمله گرگ به انسان بسیار نادر و دور از تصور است. گرگ ها از انسان دوری می کنند و در صورت مشاهده انسان فرار میکنند. حمله گرگ تنها در مورد گرگ های پیر و بیمار و یا گرگ هایی که به نحوی توسط انسان دست آموز شده اند گزارش شده است. حمله گرگ به چند دلیل ممکن است اتفاق بیافتد که نحوه برخورد در هر مورد متفاوت است. 1-دفاع از فرزند 2-دفاع از قلمرو 3-شکار.

در صورتی که حمله یکی از موارد 1 یا 2 باشد، خونسردی خود را حفظ کنید و نترسید، از نگاه کردن مستقیم به چشم حیوان خودداری کنید، به آرامی به سمت عقب حرکت کنید و از جانور فاصله بگیرید، در مقابل گرگ فرار نکنید چون ممکن است باعث ترغیب گرگ به تعقیب شما شود. از تکان دادن دستها و یا داد زدن خودداری کنید که هر یک از موارد فوق میتواند به عنوان یک حرکت تهاجمی تلقی شده و حیوان را خشمگین کند. همچنین خوابیدن بر روی زمین به حالت جنینی میتواند از حمله گرگ جلوگیری کند. اما در مورد سوم که معوملا گرگ به تعقیب طعمه میپردازد رفتار شما باید کاملا خشن و رعب آور باشد تا گرگ از حمله منصرف شود. تکان دادن دستها، پرتاب اشیا به سمت جانور، نگاه مستقیم به چشم حیوان و هر آنچه که شما را قدرتمندتر نشان دهد (پرتاب ترقه، استفاده از سوت، آتش و…) کارساز خواهد بود. در موردی که گرگ به انسان به چشم یک طعمه نگاه میکند نشان دهنده بیمار بودن گرگ است. در این مورد حتما ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را مطلع کنید.

تفاوت گرگ و گرگاس

بیشترین حملات گرگ به انسان در ایران نه از طرف گرگ بلکه از جانب گرگاسگ ها (آمیزش گرگ نر و سگ ماده) انجام میشود. بسیاری از افراد برای بالا بردن خوی تهاجمی سگها اقدام به این آمیزش میکنند و پس از آنکه قادر به تربیت گرگاسگ نشدند آنرا در طبیعت رها میکنند. هر ساله گرگاسگ ها جان بسیاری از افراد را میگیرند و این کشتار به پای گرگ ها نوشته میشود. يكی از تفاوت های عمده گرگاسگ از گرگ خالص ، نحوه قرارگيری سر بر روی تنه است . گردن گرگاسگ ها كشيده بوده و سرِ بالايی دارند اما در گرگ خالص سر در امتداد بدن قرار گرفته است. نحوه برخورد با گرگاسگ ها همانند نحوه برخورد در حمله یک سگ است.

روشهای تشخیص ردپای سگ از گرگ
تمایز ردپای سگ از گرگ در ماسه و برف: سگسانان بر خلاف گربه سانان دارای غلاف ناخن نیستند و در رد آنها اثر ناخن دیده میشود.

تفاوت ردپای سگ و گرگ و روباه

برای تشخیص رد سگ از گرگ مراحل زیر میتواند به این تشخیص کمک کند:

  1. اولین اقدام فاصله منطقه ای که در آن رد مشاهده شده تا روستاها و آبادی ها است. اگر این فاصله زیاد باشد احتمال رد گرگ بیشتر از سگ است.
  2. اگر اندازه رد از 10 سانتیمتر کوچکتر باشد به احتمال زیاد رد متعلق به سگ است. رد پای گرگ معمولا از 10 سانتیمتر بزرگتر است لازم به توضیح است که بیشتر بودن اندازه رد از 10 سانتیمتر دلیل قاطعی بر اینکه رد متعلق به گرگ است نیست و در ایران سگهایی وجود دارند که رد آنها به مراتب از رد گرگ بزرگتر است.
  3. چنانچه فاصله رد پای عقب تا رد پای جلو از 65 سانتیمتر کوچکتر باشد به احتمال فراوان رد پای سگ است.
  4. مسیر کلی حرکت را بررسی کنید. گرگها معمولا مسیر را بصورت مستقیم و بدون انحراف طی میکنند ولی سگها مسیری سهمی وار را طی میکندد. 5-اندازه اثر رد پاهای جلو و عقب در گرگها معمولا به یک اندازه است و بسیار منظم جرکت میکنند بدین معنی که اثر رد پاهای عقب و جلو معمولا در یک خط صاف است ولی در سگها این اثر نامنظم است.

گرگ
گرگ به عنوان يك درنده موفق در رأس هرم غذايي، در بين جانداران خشكي‌زي‌ قرار گرفته است. همتاي او در درياهاي عالم كوسه‌ها هستند با اين تفاوت كه گرگ‌ها از زندگي اجتماعي فوق‌العاده پيچيده برخوردارند و كوسه‌ها تك‌زي هستند و از نظر هوش، فراست، نظم گروهي و انضباط بين افراد داخل گروه خانوادگي، گرگ‌ها تقريباً در جهان درندگان، بی همتا هستند.

شبگرد است ولي گاهي در روز نيز مشاهده مي‌شود. معمولاً در گروه‌هاي فاميلي زندگي مي‌كند. تعداد آنها به ندرت از 10 گرگ تجاوز مي‌كند. هر گروه شامل يك جفت نر و ماده بالغ (معمولاً تمام عمر را با هم زندگي مي‌كنند) و بچه‌هاي همان سال و يا سال‌هاي قبل است. معمولاً گرگ نر كه گرگ آلفا ناميده مي‌شود هدايت گروه را برعهده دارد، اين گرگ برنامه‌ريز و راهنماي حركت است و در شرايط مختلف كنترل گروه را برعهده دارد. گرگ آلفا با ژست‌هاي مختلف، برتري خود را بر ديگران نشان مي‌دهد. بقيه افراد گروه حركت‌هاي او را كاملاً تقليد (كپي) مي‌كنند. سرگروه ممكن است تا چند سال برتري خود را حفظ كند. كم شدن غذا، دعواهاي داخل گروه و زياد شدن جمعيت از عوامل پاشيده شدن گروه است.

حمله گرگ در کوهستان

گرگ‌ ها حيواناتي بسيار پرطاقت و خستگي ناپذيرند. سرعت عادي آنها 8 كيلومتر در ساعت است ولي قادرند با سرعت 55 تا 70 كيلومتر و با پرش هايي حدود 5 متر به مدت 20 دقيقه بدوند و مسافت‌هايي حدود 200 كيلومتر را در يك شبانه‌روز با سرعت كمتر طي نمايند. جابه‌جايي گرگ‌ ها زياد است. در بهار و تابستان معمولاً اوايل غروب تحرك خود را آغاز مي‌نمايند و صبح زود به لانه و يا استراحتگاه (مكاني كه بچه‌ها بازي مي‌كنند) مراجعت مي‌كنند ولي در زمستان به مناطق دورتر مي‌روند و نيازي به مراجعت ندارند. در لابه‌لاي انگشتان گرگ‌ ها غدد مترشحه بو وجود دارد كه در برقراري ارتباط بين گله گرگ‌ ها و پيدا كردن يكديگر نقش مهمي را ايفاء مي‌كند. گرگ‌ هاي پير كه قادر به همراهي گروه نيستند به تنهايي زندگي مي‌كنند. حس بويايي گرگ‌ ها بسيار قوي است. آنها قادرند از فاصله 5/2 كيلومتري بو را تشخيص دهند. معمولاً طعمه خود را به وسيله بوي مستقيم و يا تعقيب بوي به جاي مانده در رد طعمه پيدا مي‌كنند. صداي گرگ شباهت زيادي به پارس سگ دارد. گاهي اوقات به خصوص در فصل جفت‌گيري زوزه‌اي بسيار طولاني و غم‌انگيزي سر مي‌دهند كه در مناطق باز از فاصله 16 كيلومتري براي انسان قابل شنيدن است.

جفت‌گيري در اكثر مناطق در فصل زمستان انجام مي‌گيرد. گرگ‌ ها دشمن طبيعي خاصي ندارند. در سال‌هاي اخير بر اثر كم شدن طعمه، تعقيب با وسايل نقليه موتوري، شكار، تله‌گذاري و استفاده از طعمه مسموم، در اكثر مناطق كشور جمعيت آنها به شدت كاهش يافته و در برخي از نقاط به طور كامل نابوده شده است. با وجود اين در حال حاضر در اكثر مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست كه هنوز جمعيت‌هايي از آهو، قوچ و ميش در آنها وجود دارد تعداد به نسبت مناسبي گرگ مشاهده مي‌شود.

1 Comment

  • جالب بود ممنون

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.