لغو جشنواره جهانی سنگ نوردی «بیستون» به دلیل کمبود اعتبار

 لغو جشنواره جهانی سنگ نوردی «بیستون» به دلیل کمبود اعتبار

باوجود استقبال قابل‌توجه کوهنوردان خارجی برای شرکت در فستیوال صخره‌نوردی بیستون اما این جشنواره امسال به دلیل نبود اعتبارات کافی برگزار نمی‌شود.

جشنواره سنگنوردی بیستون

کمبود اعتبار برگزاری جشنواره را به سال آینده موکول کرد
رئیس هیئت کوهنوردی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اواخر شهریور و اوایل مهرماه هرسال جشنواره صخره‌نوردی بیستون در قالبی بین‌المللی برگزار می‌شد اما با توجه به کمبود اعتبارات و تخصیصات لازم این مهم به سال آینده موکول شد.

بهمن مشت کوب بیان کرد: برای سال آینده برنامه‌ریزی‌شده تا جشنواره صخره‌نوردی بیستون باشکوه بیشتری برگزار شود و تعداد بیشتری شرکت‌کننده خارجی داشته باشیم.

برگزاری جشنواره سنگ نوردی مطرح شدن بیستون را به دنبال دارد
وی افزود: در بیستون مرتباً سنگ‌نورد و گردشگر از اقصی نقاط دنیاداریم اما به شکل انفرادی حضور پیدا می‌کنند و به شکل جشنواره نیست، اما برگزاری جشنواره در جذب سنگ‌نوردان و گردشگران دنیا بسیار مؤثر است.

جشنواره سنگنوردی بیستون

مشت کوب با اشاره به حضور چشمگیر شرکت‌کنندگان اروپایی در جشنواره‌های سنگ‌نوردی پیشین در بیستون گفت: یکی از دلایلی که بیستون مطرح شد جشنواره سنگ‌نوردی بود که در کنار آن برنامه‌های متعدد دیگری نیز ازجمله استایلنگ، پرواز با پاراگلایدر، پرواز بیس شاپینگ، برگزار می‌شد. همچنین برنامه‌های جانبی دیگر همچون بازی‌ها و جشنواره‌های بومی – محلی برای شرکت‌کنندگان جالب‌توجه بود و با توجه به این ظرفیت می‌طلبد که برای آن سرمایه‌گذاری شود.

بیستون بهشت گمشده صخره نوردی جهان است

وی بیستون را بهشت گمشده صخره‌نوردی جهان دانست و افزود: این ظرفیت و قابلیت بزرگ مسئولیت ما را سنگین می‌کرد و ابعاد مختلف گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی و… قابلیت بررسی و سرمایه‌گذاری در بیستون را دارد.

امیدواریم با گشایش اعتبارات جشنواره برگزار شود
احمدی نصر شهردار بیستون با ادامه توضیحات افزود: امیدواریم در اسرع وقت گشایش اعتبارات صورت بگیرد و این مسابقات برگزار شود چراکه بیستون بسیار خوب شناخته‌شده و جا برای معرفی بیشتر از این دارد.

جشنواره سنگنوردی بیستون

وی با اشاره به وجود مجموعه اقامتی هتل لاله‌عباسی در بیستون گفت: این ظرفیت از شاخصه‌های زیادی برخوردار است و می‌توان با توجه به سرمایه‌گذاری صورت گرفته بیشتر از این ظرفیت استفاده کرد و قطعاً اگر جشنواره صخره‌نوردی برگزار شود قطعاً از استقبال بیشتری برخوردار خواهد شد چراکه ازنظر کیفیت ارائه خدمات روند کارها مطلوب‌تر هست.

دیواره بیستون جزو بهترین صخره های عمودی در جهان است
نوید چهری راهنمای گردشگری غرب کشور هم در گفتگو با خبرنگار مهر، از بیستون با عنوان سرزمین عشق در ایران یادکرد و اظهار داشت: متأسفانه ظرفیت‌های بی‌نظیری برای جذب گردشگر در بیستون وجود دارد که از آن استفاده نمی‌کنیم و تعاریف آن را از بیگانگان می‌شنویم.

جشنواره سنگنوردی بیستون

وی در خصوص جشنواره صخره‌نوردی بیستون افزود: چند سال گذشته که جشنواره برگزار شد بهترین کوهنوردان دنیا به بیستون آمدند و بر اساس نظرخواهی که از آنان به عمل آمد عنوان کردند که مکان‌های صخره‌نوردی در کشورهای دیگر وجود دارد اما بیستون منحصربه‌فرد است به‌طوری‌که امکانات مختلف همچون هتل زیبا و فضای سبز دیدنی در کنار دیواره، بیستون را در دنیا منحصربه‌فرد کرده است.

چهری بیان کرد: در نظرخواهی که از صخره‌نوردان خارجی به عمل آمد بیان کردند که در دنیا ۳ یا ۴ صخره عمودی وجود دارد اما به‌واسطه امکانات دیگری که در جوار دیواره بیستون قرارگرفته، این دیواره نمره یک را در میان صخره‌های عمودی جهان دارد.

وی بیان کرد: جشنواره کوهنوردی در ایران و دنیا حرکتی بی‌نظیر بود و جای تأسف دارد که چرا این برنامه امسال برگزار نمی‌شود. مسئولان می‌توانند با دعوت از پشتیبان‌های مختلف اعتبارات لازم برای برگزاری جشنواره صخره‌نوردی بیستون را فراهم کنند.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.