«دریاچه تار» بلندترین دریاچه استان تهران

 «دریاچه تار» بلندترین دریاچه استان تهران

دریاچه تار از معدود دریاچه‌های طبیعی نزدیک تهران است که در شرق شهرستان دماوند و در دامنه کوه دوبرار قرار دارد.

این دریاچه که در میان خط الرأس «دو برار» و «زرین کوه» محصور شده، یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است که طول آن بیش از یک کیلومتر و عرض آن در حدود 250 متر است. حوزه آبخیز دریاچه تار از شمال به خط الرأس ارتفاعات کوه چنگیز چال و قره داغ و از جنوب به خط الراأس زرین کوه منتهی می‌گردد.

تقریباً 70 درصد آب‌های دریاچه تار و هویر از بخش شمالی و آبریزهای ارتفاعات مذکور تأمین می‌شود که جاده‌های ارتباطی آن جاده شوسه شرقی و غربی که از روستای هویر به سمت دماوند و بالعکس از شهرستان دماوند به طرف روستای هویر کشیده شده است که از جنوب دریاچه می گذرد.

 

دریاچه تار و هویرآب اين درياچه بسيار زلال است و از طريق ذوب برفهاي قلل مرتفع اطراف و همينطور چشمه ساران و بارانهاي موسمي آب خود را تامين مي كند.

 

دریاچه تار و هویراین دریاچه از نظر حیات وحش جانوری شامل قوچ، میش البرزی و کل بز است و آبزیان موجود در دریاچه تار و هویر را ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد پر شامل می شود. گفتنی است که سالانه از این منطقه گردشگری 120هزار نفر بازدید می کنند که از سوی بخش خصوصی امکاناتی از قبیل چادرهای موقت و سرویس بهداشتی برای آنها فراهم شده است.

 

دریاچه تار و هویردرياچه تار بصورت يك چهار ضلعي نامنظم است كه بصورت شرقي غربي گسترش پيدا كرده است و به همين دليل نور خورشيد در بيشتر اوقات روز به آن مي تابد.

 

دریاچه تار و هویر

درياچه تار در ارتفاعي نزديك به 3000 متر قرار گرفته است و بلندترين درياچه استان تهران محسوب ميشود و به همين دليل يكي از تفرجگاههاي مردم تهران نيز به حساب مي آيد

 

دریاچه تار و هویراطراف اين درياچه توسط رشته كوههاي بلندي احاطه شده است كه در شمال رشته كوه ماز و در جنوب رشته كوه زرينه كوه را مي توانيد به راحتي مشاهده كنيد. قله زرينه كوه به ارتفاع 3850 متر در جنوب درياچه تار قرار دارد.

 

دریاچه تار و هویرو رشته كوه ماز يا دوبرار به مسافت 70 كيلومتر كه داراي 14 قله بالاي 3500 متر بر روي آن است در شمال اين درياچه قرار دارد كه بيشتر آب اين درياچه از طريق همين كوهها تامين ميشود.

 

دریاچه تار و هویر

در 1 كيلومتري شرق درياچه تار، درياچه ديگري بنام درياچه هوير وجود دارد كه بصورت شمالي جنوبي ست و آب بسيار سردي دارد.

 

دریاچه تار و هویراين درياچه نام خود را از روستايي در 10 كيلومتري خود بنام روستاي هوير گرفته كه نزديكترين روستا به درياچه محسوب مي شود. وسعت درياچه با اينكه يك سوم درياچه تار است ولي بي نهايت زيباست.

 برای رسیدن به دریاچه تار و هویر سه مسیر وجود دارد:

  1. شهر دماوند، آبادی چنار عربها، جاده معدن، آخر جاده خاکی، دریاچه تار.
  2. از طریق جاده‌ تهران به فیروزکوه، در 98 کیلومتری آن یعنی دلیچای، جاده‎ای منشعب می‌شود و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و در 28 کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده‌ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می شود متصل می‌گردد.
  3. شهر دماوند، جاده فیروزکوه، جاده آسفالته آبادی آرو ادامه جاده خاکی، از آبادی آرو که رد شدید و پل دلیچای و دهنار را رد کردید به دریاچه هویر می‌رسید.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.