همدان با ۹۰۰ کوهنورد و سنگنورد یکی از قطب های کوهنوردی کشور است

 همدان با ۹۰۰ کوهنورد و سنگنورد یکی از قطب های کوهنوردی کشور است

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان با بیان اینکه همدان از قطب‌های کوهنوردی کشور است، گفت: نزدیکی شهر همدان به کوهستان باعث شده تا مردم از قدیم‌ در این رشته فعال باشند.

علیرضا گوهری با اشاره به قدمت کوهنوردی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: همدان از دیرباز با داشتن کوهنوردان مطرحی نظیر اجل، اسماعیل‌زاده، ابریشمی، افراشته و حسین طالبی مقدم که همگی از دنیا رفته‌اند و افتخارآفرینانی نظیر تیمسار، محمدجعفر اسدی (اولین ایرانی فاتح قلل ۸ هزار متری)، جلال چشمه قصابانی (تنها ایرانی فاتح ۲ بار قله اورست) حمیدرضا اولنج، حسن نجاریان فاتحان اورست و چندین و چند عضو تیم ملی و فاتحان قلل مرتفع جهان از قطب‌های کوهنوردی کشور بوده به‌طوری‌که تاریخ کوهنوردی ایران با همدان آمیخته‌ شده است.

علیرضا گوهری افزود: کوهنوردی را می‌توان ورزشی به بلندای تاریخ همدان دانست که در فرهنگ خانواده‌های همدانی به‌ نوعی نهادینه‌ شده است.

کوهنوردی استان همدان

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان با اشاره به فعالیت کوهنوردان همدانی و علاقه مردم همدان به ورزش کوهنوردی گفت: اگر بخواهیم تعداد علاقه‌مندان این رشته را بگویم باید گفت در یک روز تعطیل که هوا مناسب است بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم همدان به کوهنوردی می‌پردازند.

گوهری گفت: ما کوهنورد سازمان‌دهی شده خود را به ۳ قشر کوهنوردان حرفه‌ای که تخصصی کوهنوردی می‌کنند، کوهنوردان و کوه‌پیمایان عمومی و قشر سوم گردشگران تفریحی که عمده تأکید ما قشر اول و دوم بوده تقسیم می‌کنیم. در حال حاضر به‌طور سازمان‌دهی شده تعداد ۹۰۰ نفر بیمه‌شده ورزشی در رشته کوهنوردی و سنگ‌نوردی فعال هستند.

وی با اشاره به رونق گرفتن فعالیت بانوان در این رشته بیان کرد: تبصره جدیدی که هنوز به ما ابلاغ نشده است می‌گوید که بانوان هم اجازه فعالیت در قالب باشگاه‌های کوهنوردی و گروه‌های کوهنوردی مستقل را دارند که در صورت ابلاغ این قانون به‌طورقطع فعالیت بانوان کوهنورد همدانی و خانواده‌ها از این رشته چندین برابر خواهد شد.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان عنوان کرد: خوشبختانه خانواده‌های همدانی دید بسیار مثبتی نسبت به این رشته دارند و فرزندان آن‌ها به‌راحتی می‌توانند وارد این رشته ورزشی شوند.

کوهنوردی استان همدان

گوهری بابیان اینکه همدان مربیان نخبه‌ای در کوهنوردی دارد، گفت: بیش از ۵۰ مربی در رشته‌های مختلف صخره‌نوردی، یخ نوردی، کوهنوردی در این رشته فعالیت می‌کنند و خوشبختانه هیئت کوهنوردی استان همدان از مربیان بادانش فنی به‌روز و باتجربه‌ای برخوردار است.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان بابیان اینکه در طول سال همایش‌های کوهنوردی خانوادگی در همدان برگزار می‌شود، بیان کرد: به مناسبت‌های مختلف اعم از هفته دفاع مقدس، تولد حضرت زهرا (س) و گرامیداشت روز زن، دهه فجر و سایر مناسبت‌ها همایش کوهنوردی خانوادگی از گنج‌نامه به سمت میدان میشان همدان برگزارشده است.

وی یادآور شد: برگزاری این همایش‌ها باعث می‌شود تا ضمن تبلیغ و ترویج کوهنوردی استعدادهای خوبی نیز در این زمینه پیدا شود و خانواده‌ها و فرزندان آن‌ها به این ورزش علاقه‌مندتر شوند چراکه استقبال خانواده‌های همدانی از این همایش‌ها بسیار چشمگیر و مثال‌زدنی است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.