روشهای نگهداری از طناب کوهنوردی و دلایل کم شدن مقاومت آن

 روشهای نگهداری از طناب کوهنوردی و دلایل کم شدن مقاومت آن

چهل درصد بسیاری از سنگنوردان از طنابهای ۶ میلیمتری که تحمل آنها حدود دوهزار پوند(حدود۹۰۰کیلوگرم)است برای کارگاه استفاده می کنند.

آسیب دیدگی طناب در کوهنوردی

طبق پژوهش ای تی ار اس مقاومت طنابچه ی آلوده ی ۶ میلیمتری در حدود ۱۲۰۰ پوند (تقریباً ۵۵۰ کیلوگرم) است. حالتی را فرض کنید که فردی با وزن تقریبی ۱۶۵ پوند (۷۵ کیلوگرم) که ۵ متر از کارگاه بدون میانی صعود کرده است و بر روی کارگاه پاندول شود، در این صورت نیروی وزنی معادل ۱۸۰۰ پوند(تقریباٌ ۸۱۵ کیلوگرم) تولید خواهد شد. کارگاهی که به درستی در جهت سقوط تنظیم نشده امکان دارد به سبب نیروی این پاندول پاره و کنده شود.

چندبار پیش آمده که به طناب و یا تسمه های خود کاملاً توجه کرده باشید؟
آیا تسمه ها و یا طنابچه های شما هم مثل من از حلقه ی ابزار هارنس تان (صندلی صعود) آویزان است؟
چند بار بر روی آنها نشسته اید و باعث شده اید که خاک و شن ریزه وارد آنها شود؟
چند بار پیش آمده که شما طناب خود را بر روی زمین خاکی پای دیواره پرتاب کنید؟

مدیر کیفیت شرکت بلک دیاموند و کالین پاویک بعضی از طنابهای کارکرده ی ۹.۴ میلیمتر معمولی را مورد آزمایش قرار داده و دریافته است که قسمتهای انتهایی طناب که بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند، بر اثر نیروی ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ پوند (۵۰۰ تا ۵۹۰ کیلوگرم) از هم گسیخته می شوند!

توصیه من به صعود کنندگان این است که در مورد زمان کنار گذاشتن طناب و تسمه و دیگر وسایل خود که دارای بافت هستند تجدید نظر کنید.

آلودگی باعث فرسایش طنابها بیش از مقداری که تا کنون تصور می کرده ایم می شود.

آسیب دیدگی طناب در کوهنوردی

ایمنی طناب
آیا شستن طناب باعث کاهش آسیب دیدگی طناب توسط آلودگی میشود؟

گروه تحقیقی آقای لی لانگ بر روی این موضوع در حال تحقیق هستند.
اما به نظر او احتمالاً جواب منفی است به احتمال زیاد شست و شو باعث می شود که آلودگی و شن ریزه ها بیشتر به عمق هسته طناب نفوذ کنند و از طرفی صابون نیز میتواند به عنوان یک روان کننده عمل کند و نمیتواند شن ریزه  ها را پاک کند، چرا که آنها قابلیت حل شوندگی ندارند. پس بهتر است طناب خود را از ابتدا به دور از آلودگی قرار دهید و از آن مراقبت کنید.

دیگر عواملی که باید در مورد آنها محتاط باشید:
آب
طنابها زمانی که خیس هستند حدودا ۳۰٪ از مقاومت خود را از دست می دهند. (زمانی که خشک می شوند به حالت اول باز می گردند و مقاومت خود را باز می یابند).

نور خورشید
قرار گرفتن طولانی مدت طنابها تحت تابش شدید خورشید باعث آسیب دیدن آنها میشود. می بایست طنابها و تسمه های خود را دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید.

گرمای ناشی از اصطکاک
براحتی میتواند طناب و یا تسمه را ذوب کند. بیشتر سنگنوردان ابزار فرود خود را بعد از فرود سریعاً جدا می کنند.
اما آیا تا کنون به گرمای ایجاد شده به دلیل پایین دادن شما در کارابین و یا حلقه ی فرودی که در انتهای مسیرهای اسپرت قرار دارند توجه کرداید؟
فرود آمدن به جای پایین دادن باعث رفع این مشکل میشود و علاوه بر اینکه میتواند طول عمر حلقه ی فرود را افزایش دهد.

اسیدها و سایر عوامل شیمیایی
اینها را از طنابها و تسمه های خود دور نگهدارید. سفید کننده ها، آب اکسیژنه، اسید باطری باعث وارد شدن آسیب جدی به طناب می شود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.