صعود به قلل برون مرزی محور برنامه آینده کوهنوردی قم است

 صعود به قلل برون مرزی محور برنامه آینده کوهنوردی قم است

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قم گفت: محور برنامه آینده کوهنوردی قم ، صعود به قلل برون مرزی است.
مهدی مصطفی لو در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: رشته ورزشی کوهنوردی در قم در حال حاضر در شرایط مناسب و فعالی قرار دارد و گروه‌های کوهنوردی استان قم به طور هفتگی برنامه‌های صعود، پیمایش و طبیعت گردی را در نقاط مختلف استان قم و حتی کشور برگزار می‌کنند.

صعود به قلل برون مرزی

وی افزود: امروز در جایگاهی قرار داریم که کوهنوردان قمی علاوه بر صعود به قله‌های مرتفع و نامدار کشور، صعود به قلل مرتفع در کشورهای دیگر را در برنامه خود قرار داده‌اند و محور برنامه آینده کوهنوردی قم، صعود به قلل برون مرزی است.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قم گفت: بر همین اساس چندی پیش یک گروه کوهنوردی از استان قم راهی گرجستان شد و قله کازبک در این کشور را فتح کرد و سپس ۲ نفر از کوهنوردان قمی قله مرتفعی در روسیه به نام البروس را فتح کردند.

مصطفی لو بیان داشت: صعود به قله البروس روسیه به عنوان یکی از قلل مرتفع جهان و بلندترین قله قاره اروپا اتفاقی مهم و تاریخی برای کوهنوردی استان قم است و مقدمه‌ای برای صعود به قله‌هایی است که در صدر قلل جهان قرار دارند و بیش از ۷ هزار متر، مرتفع هستند.

وی عنوان کرد: هیچ یک از گروه‌های ما چه تیم صعود کننده به کازبک و چه البروس، حامی مالی خاصی نداشتند و هزینه‌های آن به صورت شخصی تأمین شد و در سفر به گرجستان بخشی از تجهیزات ما توسط بخش خصوصی تأمین شد و اداره کل ورزش و جوانان نیز قرار شده که بخشی از هزینه سفر به البروس را تقبل کند اما بخش اعظم مخارج سفر بر عهده کوهنوردان بود.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قم تصریح کرد: در فرآیند صعود یک گروه کوهنوردی به یک قله، آموزش بسیار مهم است و هر اندازه که افراد آموزش دیده کمک حال تیم هستند افراد غیر حرفه‌ای ضرر بزرگی به تیم می‌زنند و کار تیم را متوقف می‌کنند و به همین دلیل علاقه‌مندان به کوهنوردی علاوه بر بالا بردن توان جسمانی خود باید آموزش اصولی ببینند.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.