دلايل گم شدن کوهنوردان در کوهستانها

 دلايل گم شدن کوهنوردان در کوهستانها

به گزارش خبر نگار گروه ورزشی باشگاه خبر نگاران جوان؛ دلایل بسیاری برای گم شدن کوهنوردان در کوهها وجود دارد که در اینجا به آن اشاره می کنیم:

1- ناتواني انسان از حركت روي خط راست:
اگر شاخص هاي كمكي يا ديد كافي در محيط موجود نباشد، انسان قادر به حركت مستقيم نيست زيرا اولا ً دو نيمه بدن ما ( از جمله دو پاي ما كاملا ً قرينه و برابر نيستند، دوم اينكه معمولا ً يكي از چشمان ما در روند ديدن اشياء و محيط پيرامون ، نقش غالب دارد و ما صورت خود را طوري نگه مي داريم كه سوژه به خوبي در ميدان بينايي چشم غالب قرار گيرد. دو عامل فوق باعث مي شود كه در پيمايش هاي طولاني در مناطق هموار (مثلا ً در شب يا در دشت هاي برف پوش)، مسير حركت ما به جاي مستقيم، منحني يا حتي دايره كامل باشد.

2- تمايل به آسانترين راه ها:
هنگامي كه يك سر بالايي را به صورت اُريب طي مي‌كنيم ، ناخود آگاه و به تدريج طوري تغيير مسير مي دهيم كه در نهايت مسيرمان كاملا ً افقي و آسان مي‌گردد. همچنين در رويارويي با باد يا كولاك، ناخودآگاه طوري تغيير جهت مي‌دهيم كه در نهايت، باد پشت سرمان قرار گيرد . اين عوامل موجب انحراف از مسير اصلي و گم شدن ما مي‌گردد.

3- پرهيز از كسب اطلاعات:
بسياري از راهپيمايان از پرسش و كسب اطلاعات ضروري در مورد مقصد و مسير خودداري مي‌كنند كه علت آن معمولا ً غرور بيجاست، اين غرور موجب مي شود كه خيلي دير به اشتباه بودن مسير پي ببريم و جبران آن نا ممكن يا دشوار باشد.

4- اعتماد مطلق به اطلاعات ديگران:
كسب اطلاعات از منابع مختلف ( از جمله افراد محلي ) نقش مهمي در پيشگيري از گم شدن دارد ولي اعتماد كوركورانه به اين اطلاعات نيز خطرناك است. در نهايت راهپيما بايد از هر فرصتي براي كسب اطلاعات بهره بگيرد ولي قضاوت در باره ي آن اطلاعات و تصميم گيري نهايي با خود اوست.

راهپيما بايد بر پايه اطلاعات قبلي خود، تجارب شخصي، شناخت نسبي از فرد دهنده اطلاعات و ساير عوامل، درمورد ميزان اعتبار اطلاعات ارائه شده داوري نموده سپس درمورد آن تصميم درست و منطقي بگيرد.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.