اثرات مثبت ورزش بر عملکرد حافظه و یادگیری

 اثرات مثبت ورزش بر عملکرد حافظه و یادگیری

همواره از مزایای فراوان ورزش سخن به میان می‌آید. اما شاید یکی از جالب‌ترین فوایدی که برای ورزش برشمرده می‌شود، درباره‌ی تاثیر آن روی قدرت حافظه و توان یادآوری است. در یک پژوهش که به تازگی انجام گرفته، به اثرات فعالیت‌های ورزشی روی عملکرد حافظه‌ی افرد پرداخته شده است که در این گزارش به بررسی آن می‌پردازیم.

در گزارشی که سایت زومیت به نقل از ساینس الارت آورده است، افرادی که ۴ ساعت پس از مطالعه تمرین‌های ورزشی انجام داده بودند، اطلاعات بیشتری را به یاد می آوردند و بخش‌های مغزی مرتبط با حافظه در این افراد به وضوح فعالیت بیشتر از خود نشان دادند. بنابراین اگر خودتان را برای یک آزمون سخت آماده می کنید تنها به مطالعه اکتفا نکرده و کمی هم ورزش کنید.

در پی یک مطالعه که دستاورد آن اخیرا در مجله‌ی کارنت بیولوژی Current Biology منتشر شده، محققان پی برده‌اند که انجام حرکات ورزشی چهار ساعت پس از یک کار ذهنی مرتبط با حافظه، کمک می‌کند تا افراد بتوانند اطلاعات را بهتر  به یاد بیاورند و همچنین الگوهای مغزی مرتبط با حافظه را نیز در آن افراد افزایش دهد.

این آزمایش در بر دارنده‌ی یک کار تصویری مرتبط با حافظه‌ی مکانی بود که در آن ۷۲ نفر در مدت حدود ۴۰ دقیقه شرکت کردند. سپس از شرکت‌کنندگان به طور تصادفی خواسته شده که درست پس از اتمام کار یا ۴ ساعت پس از اتمام کار ذهنی ورزش کنند و همچنین افرادی هم بودند که پس از اتمام فعالیت ذهنی نباید فعالیت ورزشی انجام می‌دادند.

دو روز بعد، محقق مرتبط با این پژوهش، مغز شرکت‌کنندگان را مورد اسکن قرار داده و آنها را مورد آزمایش قرار داد تا میزان کیفیت یادآوری آنها را از چیزهایی که آموخته بودند مورد سنجش و بررسی قرار دهد.

افرادی که ۴ ساعت پس از مطالعه تمرین‌های ورزشی انجام داده بودند، اطلاعات بیشتری را به یاد آوردند. بخش‌های مغزی مرتبط با حافظه در این افراد به وضوح فعالیت بیشتر  از خود نشان دادند.

گیلن فرناندز (Guillén Fernández)، مدیر موسسه‌ی داندرز در زمینه‌ی مغز و شناخت و رفتار در مرکز پزشکی دانشگاه رادبود، که در این بررسی شرکت کرده، در یک ایمیل به پایگاه تایم توضیح داد: بر پایه‌ی شواهد به دست آمده از آزمایش‌های حیوانی، انتقال‌دهنده‌های عصبی که با ورزش آزاد می‌شوند، منجر به تولید پروتئینی می‌شوند که به ایجاد ثبات در آثار جدید حافظه کمک می‌کند.

در شمار زیادی از گزارش‌ها ادعا شده است که ورزش منظم می‌تواند سلامت مغز را بهبود بخشد، اما فرناندز باور دارد که این مطالعه‌ی جدید شواهد موجود در رابطه با اینکه چگونه یک جلسه ورزش می‌تواند به افزایش توان حافظه بیانجامد را افزایش می‌دهد.

با این حال،  این نظریه روی تعداد کمی از افراد مورد آزمایش قرار گرفته است، به طوری که تحقیقات بیشتری برای تعیین دقیق زمانی نیاز است که می‌توانیم تمرینات ورزشی را برای بهبود یادگیری و حافظه پس از اتمام یک فعالیت مرتبط با حافظه انجام دهیم.

با این وجود، نویسندگان این مقاله پژوهشی باور دارند که یافته‌هایشان ثابت می‌کند که ورزش را باید به عنوان یک استراتژی برای حفظ حافظه بلند مدت در نظر گرفت.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.