نجات کوهنورد 60 ساله آلمانی از ارتفاعات ٤٧٠٠ متری دماوند

 نجات کوهنورد 60 ساله آلمانی از ارتفاعات ٤٧٠٠ متری دماوند

کوهنورد آلمانی در راه فتح دماوند و در ارتفاع ٤٧٠٠متری به پایین سقوط کرد. این کوهنورد ٦٠ساله با تلاش امدادگران آمل نجات یافت. این حادثه زمانی رخ داد که یک کوهنورد دیگر که در ارتفاعات طارم دچار حادثه شده بود، ازسوی تیم‌های امدادی به بیمارستان منتقل شد.

بلافاصله پس از گزارش خبر سقوط کوهنورد زیر آبشار یخی قله دماوند یک تیم تخصصی امداد کوهستان جمعیت هلال‌احمر مستقر در پایگاه پلور به سمت ارتفاعات اعزام شد.

کوهنورد آلمانی دچار مصدومیت‌ها و شکستگی از ناحیه سر بوده که توسط امدادگران هلال‌احمر نجات یافته است.   کوهنورد حادثه‌دیده آلمانی پس از انتقال به منطقه پلور به آمبولانس سفارت آلمان تحویل و جهت مداوا به بیمارستان منتقل شد.

نیکزاد رئیس جمعیت هلال‌احمر آمل با بیان این‌که متاسفانه برخی کوهنوردان بدون هماهنگی و استعلام از مسئولان بخش لاریجان و آمل اقدام به صعود می‌کنند، گفت: این توریست آلمانی نیز تنها به همراه یک راهنمای محلی و یک گردشگر دیگر آلمانی برای صعود به قله دماوند رفته بودند که دچار مشکل شدند.

وی از همه کسانی که قصد صعود به قله دماوند را دارند، خواست پیش از اقدام به صعود حتما با مسئولان مربوطه در آلمان و کمپ‌های امدادی این صعود را اطلاع دهند.

این حادثه درحالی رخ داد که صبح دوشنبه پسر ٢٧ساله‌ای نیز درحین کوهنوردی از ارتفاعات طارم سقوط کرد و دچار آسیب و شکستگی پا شد. درپی تماس تلفنی صبح دوشنبه هفتم تیرماه با مرکز پیام فوریت‌های پزشکی مبنی بر نیاز به امدادرسانی به کوهنورد آسیب‌دیده که از شامگاه روز قبل در منطقه بنارود دچار حادثه شده بود، تیم اورژانس ١١٥ از پایگاه انذر به منطقه اعزام شد.

با توجه به مسیر صعب‌العبور، کوهستانی و منطقه صخره‌ای با شیب تند تیم اورژانس زمینی و آمبولانس قادر به حضور بر بالین بیمار نشدند و با هماهنگی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زنجان و اورژانس کشور یک فروند بالگرد سازمان امدادونجات استان مازندران به محل حادثه اعزام و موفق به حضور در منطقه شدند.

تنها مصدوم این حادثه پس از فرود بالگرد در فرودگاه زنجان و پس از دریافت اقدامات درمانی پیش‌بیمارستانی توسط آمبولانس پایگاه فوریت‌های پزشکی روزبه جهت ادامه درمان به بیمارستان آیت‌الله موسوی زنجان منتقل شد. بیمار که از ناحیه پای راست دچار شکستگی شده، در بخش اورژانس تحت‌نظر بوده و حال عمومی وی نیز مطلوب گزارش شده است.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.