رئیس فدراسیون کوهنوردی؛ میزبان دو رویداد مهم جهانی هستیم

 رئیس فدراسیون کوهنوردی؛ میزبان دو رویداد مهم جهانی هستیم

رئیس فدراسیون کوهنوردی گفت: امسال میزبان دو رویداد مهم جهانی خواهیم بود.

رضا زارعی

به گزارش ایسنا، رضا زارعی در مراسم برگزاری مجمع انتخابات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان افزود: این مجمع بعد از گذشت سه سال برگزار شد و انتظار می رود تا با حضور رئیس جدید هیات شاهد رشد بیش از پیش ورزش کوهنوردی در این استان باشیم.

وی بیان کرد: در کشور ۲۸۰ قلعه ۴۰۰۰هزار متری داریم که ۴۵مورد از آنها در منطقه دنا واقع شده است که این پتانسیل خوب می تواند از نظر صنعت ورزشی و گردشگری کمک شایسته ای به استان کند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف هیات کوهنوردی نیز توسعه این امر و تربیت مربیان و افرادی است که بتوانند علاوه بر کارهای اجتماعی مانند جست و جو و نجات کار گردشگری را نیز انجام دهند.

زارعی تصریح کرد: در سال ۹۶ ما هفتادمین سال تاسیس فدراسیون را را در پیش داریم.ایران به طور کلی کشوری است که ۵۱درصد از خاک آن را مناطق کوهستانی تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: در زمینه کوهنوردی ماه گذشته شاهد پیوستن اولین کوهنورد کشور به جمع اعضای باشگاه ۸۰۰۰متری بودیم که تنها ۱۴کشور جهان در آن حضور داشتند که این امر نشان دهنده پتانسیل بالای کوهنوردی در ایران است.

رئیس فدراسیون کوهنوردی عنوان کرد: سال ۹۵ این فدراسیون با ۲۱هزار و ۶۰۰آموزش دیده از نظر کمیت بالاترین آمار را در کشور داشت در حالی که این عدد در سال ۹۴ حدود ۱۵هزار نفر بود.

زارعی تاکید کرد: در سال ۹۵ از نظر آموزش رتبه دوم کشور را در میان فدراسیون ها کسب کردیم و این موضوع با تلاش مربیان، باشگاهها و هیات ها میسر شد.

وی گفت: ۱۰هزار نفر رشد سرانه بیمه ورزشی فدراسیون را داشتیم. همچنین در زمینه صعودهای ورزشی شاهد شکستن رکورد در سال جاری بودیم.

رئیس فدراسیون کوهنوردی افزود: حضور در مسابقات آسیایی جوانان و نوجوانان در سنگاپور، حضور در کاپ آسیا در کشور کره، حضور در مسابقات قهرمانی کوهنوردی آسیا در کشور کره را طی سال جاری در پیش رو داریم.

زارعی بیان کرد: در سال ۹۵ از کشورهای فرانسه، آلمان و لهستان مربیانی برای ارتقا دانش کوهنوردان اعزام شدند و در دو استان فارس و اصفهان فعالیت کردند.

وی خاطرنشان کرد: در مجامع جهانی حضور فعالی داشتیم و پست هایی مانند حضور در هیات مدیره فدراسیون جهانی و نایب رئیسی آسیا را کسب کردیم.

رئیس فدراسیون کوهنوردی تصریح کرد: تمام تلاش خود را به کار می بندیم تا با ورود صخره نوردان، کوه نوردان و سنگ نوردان به ایران ضمن شناساندن ایران بتوانیم پتانسیلهای ورزشی خود را به آنها معرفی و در کنار آنها تجربهدهای لازم را کسب کنیم.

زارعی عنوان کرد: طی سال جاری میزبان دو رویداد بسیار مهم در سطح دنیا (بیست و پنجمین دوره کوهنوردی قهرمانی آسیا در شهریور ماه و اجلاس فدراسیون جهانی کوهنوردی در مهرماه) هستیم که بیش از ۵۰۰ میهمان خارجی در این دوره ها حضور پیدا می کنند.

وی در زمینه اعتبارات تاکید کرد: طبیعتا بخشی از اعتبارات از سوی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک به فدراسیون کمک خواهد شد اما پنج برابر چیزی که دستگاه ورزش و جوانان به ما کمک مالی کرده است، درآمدزایی داشته‌ایم و این موضوع نشان دهنده داشتن ظرفیت درآمدزایی بالاست.

رئیس فدراسیون کوهنوردی بیان کرد: فدراسیون ملزم است از اعتبارات سازمان ۱۰درصد از اعتبارات و درآمدی را که دارد به هیاتها بپردازد که این درصد برای ۳۱ استان کشور درآمد پایینی است. همچنین ۳۰درصد درآمدها مستقیما به هیاتهای ورزشی واریز می شود. در بحث آموزش دست هیاتها باز است و می توانند از این طریق درآمدهایی نیز داشته باشند.

زارعی اضافه کرد: در کمک به استانها علاوه بر اینکه به استانهای محروم توجه بیشتری می شود تلاش شده تا با معرفی استانهای برتر پاداشهایی نیز برای این استانها در نظر گرفته شود. استانها را بر اساس موازین وزارت ورزش و جوانان رتبه بندی می کنیم که این رتبه بندی تا کنون توانسته است چهره واقعی به هیاتهای از نظر فعالیت بدهد تا با شناخت هیاتها به آنها کمکهای مورد نیاز صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا، در انتخابات هیأت کوهنوردی استان کهگیلویه و بویراحمد علی‌اصغر موسی‌پور محمود قلی‌پور، به عنوان کاندیدهای تصدی هیأت کوهنوردی استان با هم به رقابت پرداختند که در این رقابت محمود قلی‌پور با کسب ۱۵ رای رئیس هیات کوهنوردی استان شد.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.