با کوه های قاتل در پاکستان آشنا شوید

 با کوه های قاتل در پاکستان آشنا شوید

پاکستان سرزمین قله‌های بلند
اگر با جاذبه‌های فرهنگی و زیبایی‌های طبیعت پاکستان آشنا شوید به طور قطع نظرتان درباره این کشور تغییر خواهد کرد.

آیا می‌توانید بگویید چقدر پاکستان را می‌شناسید؟ این کشور با جنگ و خشونت همچنین عملیات‌های تروریستی شناخته می‌شود اما اگر با جاذبه‌های فرهنگی و زیبایی‌های طبیعت پاکستان آشنا شوید به طور قطع نظرتان درباره این کشور تغییر خواهد کرد.

دریاچه‌های زیبا، کوه‌های سر به فلک کشیده، کوهستان‌های پوشیده از برف و سبزه زارهای پوشیده از گل تنها بخشی از طبیعت بکر پاکستان است که تلاش داریم آنها را معرفی کنیم.

خبرهای رسانه‌ای چهره منفی پاکستان را پر رنگ گرده‌ اما چهره زیبای پاکستان که کمتر به آن توجه می‌شود،‌ بسیار دیدنی‌تر است.

فقط ۱۴ قله در جهان است که ارتفاع آنها از ۸ هزار متر بلندتر است که از این تعداد ۵ قله در پاکستان قرار دارد. از جمله این قله‌ها می‌توان به «کی تو»، «نانگا پربت»، «گاشربرم ون»، «برود پیک» و «گاشر برم تو» اشاره کرد.

کی تو (K2)
کی تو مرتفع‌ترین کوه پاکستان است که با نام ماونت گدون‌آستن و شاه‌گوری (پادشاه سفید) نیز معروف است. کی تو بعد از کوه اورست دارای بلند‌ترین قله جهان است که ارتفاع آن به ۸۶۱۱ متر می‌رسد و در رشته کوه‌های قراقرم واقع شده است.

کی تو اولین بار در ۳۱ جولای سال ۱۹۵۴ به وسیله ۲ کوهنورد ایتالیایی فتح شد. سعود بر کی تو از سعود بر اورست مشکل‌تر و خطرناک‌تر است.

نمایی از کوه کی تو یا پادشاه سفید بلند‌ترین قله پاکستاننمایی از کوه کی تو یا پادشاه سفید بلند‌ترین قله پاکستان

ننگا پربت: میدان پری‌ها یا کوه قاتل (Nanga Parbat)
ننگا‌پربت نهمین کوه بلند جهان و دومین قله مرتفع در پاکستان است که ارتفاع آن به ۸۱۲۵ متر می‌رسد.

از ننگا‌پربت به عنوان کوه قاتل نیز یاد می‌شود زیرا تا کنون کوهنوردان و ورزشکاران زیادی برای سعود به قله این کوه جان خود را از دست داده‌اند.

نمایی از ارتفاعات کوه ننگا پربت معروف به میدان پری‌ها

میدان‌پری‌ها زیباترین نقطه کوه ننگاپربت است. مرکل سرپرست یک تیم کوه‌نوردی که ورزشکارانی از آلمان و آمریکا در آن حضور داشتند برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ نام میدان‌پری‌ها را برای نقطه‌ای از این کوه که در ارتفاع ۳۳۰۰ متری قرار دارد انتخاب کرد و از آن پس این نام ماندگار شد.

کوه‌ننگا‌پربت زیباترین کوه پاکستان است و هر ساله جهانگردان و ورزشکاران زیادی از آن بازدید می‌کنند البته بعد از کشته شدن ۱۰ گردشگر خارجی در رشته کوه‌های هیمالیا تعداد بازدید‌کنندگان کاهش یافته است.

نمایی از ارتفاعات کوه ننگا پربت معروف به میدان پری‌ها

نمایی از ارتفاعات کوه ننگا پربت معروف به میدان پری‌ها

گاشر برم ون (Gasherbrum I)
گاشر برم ون یازدهمین قله بلند جهان و سومین کوه مرتفع در پاکستان است به این کوه، قله پنهان و به زبان محلی بلتی کوه زیبا نیز گفته می شود.

گاشر برم ون

کوه گاشر برم ون در رشته کوه‌های قراقرم واقع در شمال پاکستان قرار دارد که ارتفاع آن ۸۰۸۰ متر است. این کوه اولین بار در ۵ جولای سال ۱۹۵۸توسط پیت شوننگ و اندی کافمان ۲ ورزشکار آمریکایی فتح شد.

 

برود پیک (Broad Peak)

برود پیکبرود پیک دوازدهمین کوه بلند دنیا و چهارمین قله بلند پاکستان است. این قله در رشته‌کوه‌های قراقرم نزدیک مرز چین و پاکستان قرار دارد که ارتفاع آن به ۸۰۴۷ متر می‌رسد و اولین بار در ۹ ژوئن ۱۹۵۷ توسط یک تیم کوهنوری استرالیا فتح شد.

برود‌پیک ۸ کیلومتر با کوه کیتو فاصله دارد. داشتن ۲ قله از ویژگی‌های جالب کوه برود پیک است بیشتر ورزشکاران به اشتباه قله کم‌ارتفاع‌تر را که در ارتفاع ۸۰۴۸ متری قرار دارد فتح می‌کنند اما قله واقعی این کوه در ارتفاع ۸۰۵۱ متری قرار دارد.

 

گاشر‌برم تو (Gasherbrum II)

گاشر‌برم توگاشر‌برم تو سیزدهمین کوه مرتفع جهان و پنجمین قله بلند در پاکستان است که در رشته‌کوه قراقرم واقع شده و ارتفاع آن به ۸۰۳۵ متر می‌رسد و بین پاکستان و چین قرار دارد. گاشر‌برم‌تو اولین بار در سال ۱۹۵۶توسط لارچ و ویلن پارت ورزشکاران استرالیایی فتح شد.

 

گاشر برم فور (Gasherbrum IV)
گاشر برم فور هفدهمین کوه بلند جهان و ششمین قله بلند پاکستان است که ارتفاع آن به ۷۹۲۵ متر می‌رسد و بین پاکستان و چین قرار دارد.

گاشر برم فور

این کوه اولین بار در سال ۱۹۲۸ توسط یک تیم کوهنوردی ایتالیایی فتح شد.

 

دستا‌غل‌سر (Distaghil Sar)
دستا‌غل‌سر در رشته‌کوه قراقرم و در دورترین نقطه شمال پاکستان یعنی منطقه گوجل قرار دارد. این کوه نوزدهمین کوه بلند جهان و هفتمین قله بلند پاکستان است که ارتفاع آن به ۷۸۸۵ متر می‌رسد.

دستا‌غل‌سر (Distaghil Sar)

دستا‌غل از ارتفاع ۷۴۰۰ متری به بعد دارای سه قله است که قله شمالی ۷۸۸۵ متر ارتفاع قله میانی ۷۷۶۰ متر ارتفاع و قله جنوب شرقی ۷۵۳۵ متر ارتفاع دارد.

کیو‌نانگ چیش (Kunyang Chhish)
کیونانگ چیش دومین کوه بلند رشته‌ کوه هسپر موزتاگ است که ارتفاع آن به ۷۸۲۳ متر می‌رسد و بیست و یکمین کوه بلند جهان و هشتمین قله مرتفع در پاکستان است.

کیو‌نانگ چیش (Kunyang Chhish)

این کوه اولین بار در سال ۱۹۷۱ فتح شد و بعد از آن به جز سال ۱۹۸۸ هیچ کوهنوردی نتوانست کوه کیونانگ چیش را فتح کند.

ماشر‌برم ون (Masherbrum)
ماشر‌برم ون که به کی ون نیز مشهور است در منطقه گانچهه از توابع گیلگت و بلتستان واقع شده و در ارتفاع ۷۸۸۱ متر می‌رسد و بیست و دومین کوه بلند جهان و نهمین قله مرتفع پاکستان می‌باشد.

ماشر‌برم ون (Masherbrum)

معنای ماشر برم مشخص نیست اما برخی معتقدند در زبان محلی ماشا به معنای ملکه است و ماشربرم به معنای ملکه قله‌ها می‌باشد.

ماشر‌برم به برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ توسط یک تیم کوهنوردی آمریکایی و پاکستانی فتح شد.

 

بتورا‌ سر (Batura Sar)
بتورا‌سر که به بتورا‌ون نیز مشهور است بیست پنجمین کوه مرتفع جهان و دهمین قله مرتفع پاکستان است که ارتفاع آن به ۷۷۹۵ متر می‌رسد.

بتورا‌ سر (Batura Sar)

این کوه اولین بار در سال ۱۹۶۷ فتح شد.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.