راهنمای خرید و استفاده از چراغ پیشانی HeadLamp

 راهنمای خرید و استفاده از چراغ پیشانی HeadLamp

چراغ پیشانی یا Head Lamp

چرا باید از چراغ پیشانی یا Head Lamp استفاده کنیم؟
با داشتن چراغ پیشانی دو دست آزاد می ماند و نسبت به چراق قوه بسیار راحت تر است و به همین دلیل کوهنوردان زیادی دیگر از چراغ قوه استفاده نمی کنند. برای صعودهای شبانه نور به اندازه قابل توجهی اهمیت دارد و جهت خرید وسایل نور پردازی می بایست سرمایه گذاری درستی انجام شود تا وسایلی با کیفیت بالا تهیه کرد. حداقل سعی کنید چراغ هایی تهیه کنید که نسبت به رطوبت و آب حساس نباشد. چراغ قوه های ضد آب نسبت به قیمت بالای خود ارزشمند هستند چرا که در هر هوایی می توان آن را استفاده کرد و اگر ماه ها هم بلا استفاده در زیر زمین گاراژ افتاده باشد نقاط اتصال و باتری های آنها بدون زنگ زدگی و سالم باقی می ماند.

چراغ پیشانی یا Head Lampاجزای چراغ پیشانی
کلید های چراغ پیشانی:
همه چراغ ها باید دارای کلید های محکمی باشند تا بر اثر فشار درون کوله روشن نشوند، کلید هایی که در فرو رفتگی قرار دارند و یا چراغ هایی که با چرخواندن بدنه روشن می شوند مناسب هستند.
اگر امکان روشن شدن چراغ بر اثر فشار دادن کوله پشتی وجود دارد می توانید کلید های آن را با چسب محکم کنید یا درون یک قاب یا کیف با بدنه سخت قرار دهید.
تنظیم فکوس نور:
چراغ های دارای قابلیت تنظیم فوکوس نور بسیار عالی هستند. شکل شعاع نور چراغ پیشانی ها، به منبع نور و عدسی آن بستگی دارد.
نور عریض و پخش شده با دامنه فاصله نزدیک تولید می شود، برای انجام فعالیتهای با حرکات آرام تر از قبیل‏: اردو زدن، اطراق کردن، پیاده روی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

چراغ پیشانی یا Head Lamp

نور متمرکز یا اسپات قادر است نور را بصورت کاملا دقیق و مستقیم روی فواصل دور بگستراند.‏ این نوع شعاع نور برای انجام فعالیتهایی که نیاز به ‏حرکات سریعتر و پیدا کردن مسیر دارند از قبیل: دویدن، راهپیمایی در کوهستان و غیره طراحی شده است.

چراغ پیشانی یا Head Lamp

لامپ های چراغ پیشانی:
دیوید های نوری(LED) ، یک دهم لامپهای هالوژن گزنون انرژی مصرف می کنند. بعلاوه، در صورت ضعیف بودن باتری، ‏LED‏ ها نوری ضعیف تولید می کنند و این در حالی است که ‏لامپهای التهابی در چنین شرایطی قادر به تولید نور نمی باشند.‏‏ LED باعث نور روشن تر و دوام بیشتر و طولانی تر شدن عمر باتری شده اند. هر چند این وسایل از نظر نوردهی قوی نیستند ولی وزن کم انها نسبت به نورشان انها را تبدیل به وسایل محبوبی برای کسانی که علاقمند حمل چراغ قوه نیستند نموده است. عمر ‏LED ها تقریبا نامحدود بوده و نیاز به تعویض ندارند. همچنین، آنها نشکستنی بوده و در مقابل ضربه ناگهانی و لرزش مقاوم می باشند.‏
مدت و کیفیت نور نور منتشر شده از دیودها (LED ها) نوری پراکنده و حتی سفید می باشد.

سطح منعکس کننده نور: معمولا در پشت صفحه LEDها، یک سطح صیقلی وجود دارد که باعث بازتاباندن نور LEDها به سمت روبرو می‌شوند. شکل مقابل بهترین توصیف برای کاربرد این سطوح سیقلی هستند.
انواع باتری
باتری الکالین:
بهترین باتری برای مصارف عمومی است و در همه جا هم یافت میشود. این نوع باتری نسبت به باتریهای سربی – روی انرژی بیشتری در خود ذخیره میکند. مهمترین مسئله در مورد این نوع باتری افت سریع ولتاژ به هنگام خالی شدن آنها است و عمر آنها توسط سرما خیلی سریع کوتاه میشود. در هوای ۱۸ درجه زیر صفر قابلیت ۱۰ تا ۲۰ در صد ظرفیت اصلی است.
باتری نیکل – کادمیوم:
این نوع باتری ها جهت کار کردن آسان تر هستند و قابل شارژند و در طول مدت عمر خود روشنائی خود را حفظ میکند و در هوای سرد هم خوب کار می کنند. در هوای ۱۸ درجه زیر صفر آنها با ۷۰% ظرفیت اصلی کار می کنند. اما آنها نمی توانند به اندازه باتری های الکالین انرژی در خود ذخیره کنند.
باتری لیتیم:
این باتری ها در مقابل قیمت بالاتری که دارند کار بیشتری هم عرضه می کنند. ولتاژ این باتری ها در تمام طول عمر آنها یکسان و یکنواخت است و در حرارت ۱۸ درجه زیر صفر تقریبا” به اندازه درجه حرارت معمولی قدرت دارند. بک باتری لیتیم نسبت به باتری های هم اندازه و سایز خود می تواند دو برابر برق بدهد.
باتری Solarroll : این باتری یک مدل از باتری های نیکل – کادمیوم است که قابل شارژ خورشیدی که میتواند به کمک آن وسایل برقی از جمله GPS و چراغ پیشانی و لپ تاب و دوربین دیجیتال در مدت طولانی استفاده کرد. این باتری قابل انعطاف در لوله ۳ اینچی جا میگیرد و به راحتی قابل حمل کردن است.

چراغ پیشانی یا Head Lamp

چه چراغ پیشانی (HeadLamp) بخریم؟
بسته به نوع فعالیت شما، ممکن است چراغ‌های متفاوتی برای شما مناسب باشد. مانند طبیعت گردی و کوهپیمایی، غارنوردی، صعودهای فنی و… اینکه چراغ پیشانی شما زوم بالایی داشته باشد یا محوطه بیشتری را روشن کند، عمر باطری چقدر باشد، شدت نور چقدر باشد، هزینه‌ای که می‌ توانید پرداخت کنید و… گزینه‌هایی‌ست که پیش از خرید HeadLamp باید به آن توجه کنید.
به نظر ما، دور HeadLamp های چینی ارزان‌قیمت رو خط بکشید و به سراغ یک تولیدکننده معتبر بروید، مگر برای فعالیتهای طبیعت گردی و تورهای که سالی یکی ، دو بار می روید.
“شرکت هفت‌گوهر” از میان تولیدکنندگان ایران و شرکت PETZL (پتزل) از میان تولیدکنندگان خارجی، بهترین برندهای تولیدکننده چراغ پیشانی هستند که مدل‌های متنوعی از تولیداتشان در بازار ایران موجود است.

هدلمپ‌های هفت گوهر از حدود ۲۵هزار تومان و PETZL از حدود ۶۰هزار تومان به بالا در بازار ایران یافت می‌شوند.
گرانی و ارزانی هدلامپها بر اساس فاکتور طول نور متمرکز، میزان مصرف باتری و طول عمر شارژ، ضدآب بودن، کارآیی در سرما(صعود به ارتفاعت بلند) است و البته بعضی مدل چراغ های PETZL هوشمند بوده، و براساس نوع فعالیت نور محیط را به صورت بهینه در می آورند.
به خاطر داشته باشید:
• پیش از سفر مطمئن شوید که لامپ‌ها و باتری های اضافه که با خود حمل می کنید، سالم هستند.
• در سفر باتری اضافه همراه داشته باشید.
• همیشه گرانتر بودن، به معنی بهتر بودن نیست. با توجه به نیازتان “چراغ پیشانی” مورد نظرتان را انتخاب کنید.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.