صدمات آذرخش بر کوهنورد

 صدمات آذرخش بر کوهنورد

با آغاز فصل پاییز و شروع بارش های و جو ناپایدار هوا یکی از خطراتی که بخصوص در ارتفاعات بالا جان کوهنوردان را تهدید می کند صاعقه یا آذرخش است.
به گفته حمدی مساعدیان صاعقه یا آذرخش بیشتر در فصل بهار رخ می دهد و از ارتفاع ۳۰۰۰ متر به بالا این حادثه به دلیل تغیرات جوی کوهستانها اتقاق می افتد.
وی همچنین عنوان کرد برخورد مستقیم صاعقه با شخص، خطرناک ترین حالت ممکن است. خطر وقتی بیشتر می شود که صاعقه از نزدیکی قلب یا از سر وارد بدن شود.

صدمات آذرخش بر کوهنورد

با اصابت صاعقه به شخص، ممکن است صدمات زیر در بدن وی ایجاد شود:
ضربه مغزی:
کمتر پیش می آید که آذرخش باعث ضربه مغزی شود. معمولا این اتفاق زمانی می افتد که این بلای طبیعی به سر مصدوم برخورد کند و این نوع برخورد، به ندرت روی می دهد اما در چنین حالتی احتمال مرگ بسیار زیاد است و احتمالا مصدوم در همان ساعات اولیه خواهد مرد. البته در مواردی هم شدت عارضه کمتر بوده و به صدمات مغزی خفیف تری می انجامد، هرچند این صدمات نیز می توانند بسیار جدی باشند و منجر به عواقبی چون فلج دائم و… شوند.

ایست قلبی:
این اتفاقی است که برای بیشتر صاعقه زده ها رخ می دهد. صاعقه می تواند با عبور دادن جریان برق از قلب یا با وارد کردن ضربه و شوک قوی به آن، باعث توقف تپش قلب شود.

سوختگی:
تقریبا در تمام برخورد های مستقیم، درصدی از سوختگی دیده می شود. سوختگی ناشی از برخورد مستقیم صاعقه می تواند بسیار شدید و عمیق باشد یا بسیار خفیف و سطحی؛ و این از عجایب آذرخش است.

سوختگی ناشی از برخورد مستقیم صاعقهگاه پیش می آید که برخوردصاعقه، شخص را به تکه ای گوشت سوخته و سیاه رنگ تبدیل می کند و او را در دم می کشد اما درصد کمی از آذرخش زده ها دچار چنین سرنوشتی می شوند. در بیشتر موارد صاعقه از قسمتی از بدن وارد و از قسمتی دیگر خارج می شود و در طول مسیر عبور خود تمام بافت ها را از درون می سوزاند، در این میان هرچه اعضای سوخته شده مهمتر باشند خطر بیشتر است. اما مواردی هم پیش می اید که آذرخش به دلیل سرعت زیادش تنها از سطح بدن عبور می کند و جز یک سوختگی سطحی، اثر دیگری از خود بر جای نمی گذارد!

خونریزی داخلی:
عبور جریان قوی برق از بافتهای درونی بدن، علت اصلی خونریزی داخلی ناشی از صاعقه است و می توان گفت شمار زیادی از آذرخش زده ها دچار این جراحت می شوند.

شوک:
تمامی کسانی که صاعقه با آنها برخورد کرده دچار برق گرفتگی می شوند. کمترین اثر برق گرفتگی با چنین ولتاژی یک شوک شدید است که در صورت معالجه نشدن منجر به بی هوشی، کما و حتی مرگ می شود.

آسیب به دستگاه عصبی:
از دیگر عوارض برق گرفتگی با ولتاژ بالا، صدمه دیدن دستگاه عصبی است. اگر این آسیب در نخاع باشد می تواند منجر به فلج کامل یا فلج اندام تحتانی شود و اگر اعصاب سایر نقاط بدن لطمه ببیند عوارض مختلفی منجمله بی حسی در اندامها را به دنبال خواهد داشت.

مشکلات تنفسی:
آسیب دیدن بصل النخاع که کنترل دستگاه تنفسی را بر عهده دارد، ضایعه ای است که باعث برهم خوردن نظم تنفس و حتی خفگی می شود. همچنین صدمه دیدن ریه می تواند باعث عفونت یا سایر مشکلات ریوی در اینده شود.

ضایعات در چشم و گوش:
حرارت و ضربه ناشی از آذرخش می تواند باعث پاره شدن پرده صماخ گوش و لطمه خوردن مویرگ ها و مردمک چشم شود که اثر آن کری و کوری موقت یا دائم خواهد بود.

صدمات ناشی از ولتاژ گام:
صدمات ولتاژ گام به صدمات ناشی از برق گرفتگی شدید محدود می شود. بیشتر عوارض فوق را می توان در لیست صدمات ولتاژ گام قرار داد اما ولتاژ گام قدرت کمتری دارد و دارای عوارضی چون نور و موج انفجار هم نیست بنابراین جراحات خفیف تری ایجاد می کند؛ مثلا سوختگی های ناشی از ولتاژ گام با وجود عمقی و خطرناک بودن، به سطح نمی رسد و ضربه مغزی نیز در زمره صدمات ولتاژ گام قرار نمی گیرد. افت فشار و کرختی و بی حسی شدید دست و پا از دیگر عوارض ولتاژ گام است.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.