آموزش کوهنوردی – قسمت دوم، از کجا آغاز کنیم؟

 آموزش کوهنوردی – قسمت دوم، از کجا آغاز کنیم؟

در قسمت دوم از سلسه مقالات آموزش کوهنوردی به آموزش نکاتی خواهیم پرداخت که برای کوه پیمایی لازم است و قبل از آن که لقب کوهنورد به شما داده شود باید با آن ها آشنا شوید.

کوهنوردی را از کجا آغاز کنیم؟

اگر ورزش کوهنوردی را تازه شروع کرده اید، در ابتدای کار ممکن است مسائل و مشکلاتی برای شما وجود بیاید.
با پیدا کردن یک همراه با تجربه یا دوستی که از هر نظر با شما هماهنگی دارد، کار تا حدی آسان می شود. باید بدانید که یک فرد کار کشته و شایسته می تواند کمک ها و راهنماییهای زیادی به شما بکند. اگر تازه کار هستید، بهتر است از اوایل خرداد تا اواخر مهر را برای کوهنوردی انتخاب کنید، چون در فصول دیگر خصوصا زمستان، خطراتی از قبیل بهمن، سرمازدگی، سرما خوردن، کولاک، طوفان، گم شدن در مه و غیره پیش می آید، بنابراین داشتن تجربیات نظری و عملی برای چنین فصلی ضرورت دارد.

در ابتدای کار با آماده کردن وسایل اساسی کوهنوردی میتوانید روزهای تعطیل به کوههای کم ارتفاع اطراف شهرتان بروید و چند ساعتی را با راهپیمایی در راههای مالرو و دره ها و تپه ها بگذرانید، پس از آشنایی با فنون راهپیمایی و کوه پیمایی بهتر است به اتفاق یک کوهنورد ورزیده و با تجربه به صعودهایی به ارتفاع دو تا سه هزار متری یا بیشتر دست بزنید، مثلا به بلندترین قله اطراف شهر خود صعود کنید و در مسیر خود تجربه ها بیندوزید. برای کوهنورد شدن لازم نیست در ابتدای کار به قله دماوند صعود کنید، بلکه قبلا تحت آموزش های لازم تجربیات مربوط به راهپیمایی و کوهنوردی را کسب کنید و به این ترتیب، پایه کوهنوردی خود را تقویت نمایید. اکنون می توانید با مراجعه به گروه ها یا هیأت های کوهنوردی استان محل زندگی، کوهنوردی فنی را شروع کنید و در کنار آموزش های کوهنوردی، دوره های سنگ نوردی و آموزش یخ و برف و استفاده از طناب و کلنگ و ابزار دیگر علوم کوهنوردی از قبل بهمن شناسی، هواشناسی، تغذیه، امداد و نجات و… را از مربیان با تجربه بیاموزید.

آموزش کوهنوردی

هرگز تنها به کوه نروید، حتی یک کوهنورد با تجربه هم ممکن است به دلیل پیچ خوردن مچ پا نتواند حرکت کند و اگر همراه نداشته باشد، ممکن است جان خود را از دست بدهد. کوهنوردی ورزشی است گروهی و در هیچ رشته ای از این ورزش، تکروی جایی ندارد.

طرح یک برنامه کوهنوردی

قبل از اجرای یک برنامه کوهنوردی اعم از یک یا چند روزه باید هدف و مقصد خود را نسبت به مسافتی که در طول روز می پیمایید و روشنایی هوا، شرایط جوی و مکانی و تجربه و نیروی اعضای تیم تنظیم کنید. با توجه به تجربه و امکانات همراهان و مسائلی چون وقت، امکانات مالی، وسایل مورد نیاز و توجه دقیق به روحیه آنها برنامه خود را طرح ریزی نمایید. در صورت امکان فردی آگاه را که اطلاعات کاملی درباره منطقه دارد، همراه ببرید و در غیر اینصورت، اطلاعات منطقه ای را از کسانی که قبلا به منطقه رفته اند، جویا شوید.

اطلاعات مقدماتی شما درباره منطقه مورد صعود می تواند شامل مسائل زیر باشد

نام و ارتفاع قله مورد نظر و موقعیت جغرافیایی آن که در چه رشته کوهی واقع شده است و از جهات چهارگانه با چه رشته کوههای دیگری ارتباط دارد؛ راههای رسیدن به مبدا صعود، محل و ساعت حرکت وسیله نقلیه عمومی و نام آبادی های مسیر تا مبدا، فاصله بین آبادی ها به کیلومتر، چگونگی راههای آسفالته، خاکی و مالروی رسیدن به قله، مسیرهای زمستانی و تابستانی، عوارض طبیعی یا مصنوعی موجود در مسیر صعود برای راهنمایی مسیر مانند چشمه، تک درخت، دیواره، برج سنگی، دکل برق، باران سنج و… اطلاع از محل و ارتفاع جان پناه ها یا پناهگاههای مسیر، محل های مناسب برای چادر زدن، اطلاع از چشمه های آب و در صورت فنی بودن قسمتی از مسیر، داشتن وسایل فنی مورد نیاز، اطلاع از آب و هوای منطقه و مسافت و زمان بین دهکده تا قله و جان پناه.

قبل از حرکت و برنامه رفتن به منطقه، دوستان کوهنورد و خانواده خود را در جریان صعودتان قرار دهید و آدرس منطقه مورد نظر و مبدأ صعود را روی کاغذ بنویسید تا در صورت لزوم، اطلاع کافی در اختیار نجات دهندگان شما باشد.

مهدی حسنی

1 Comment

  • بسیار سپاسگزار از مطالب بطیار آموزنده تان

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.