پاکسازی ۵ غار در روز ملی غار پاک در خراسان رضوی

 پاکسازی ۵ غار در روز ملی غار پاک در خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از پاکسازی همزمان پنج غار در روز ملی غار پاک در این استان خبرداد.
حمید صالحی گفت: با پیشنهاد انجمن غارشناسی و تصویب کارگروه غارشناسی استان، در روز غار پاک همزمان پنج غار در خراسان رضوی با حضور جمعی از مسئولان، طبیعت دوستان و اعضای انجمن غارشناسی و هیات کوهنوردی استان پاکسازی شد.

وی افزود: غار مغان در بینالود، غارهای مزدوران و بزنگان در سرخس، غار زوکنان در چناران، غار بیمارآب در مشهد غارهایی بودند که در این روز از وجود زباله پاکسازی شدند.

پاکسازی 5 غار در خراسان در روز ملی غار پاک

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: غارها حفره های کوچک و بزرگی در دل زمین و کوه ها هستند که ارزش های فراوان دیرینه شناسی و اکولوژیکی دارند و در هردوره از زندگی بشری جایگاهی خاص داشته و دارند. چه در زمانی که بعنوان زیستگاه و جان پناه انسان مورد استفاده بوده و یا درحال حاضر که از لحاظ دیرینه شناسی و شناخت ارزش های اکولوژیکی و زیبایی شناختی اکوسیستم های طبیعی مورد مطالعه قرار می گیرد.

صالحی افزود: غارها به عنوان مکان نزول وحی بر پیامبر رحمت نزد مسلمانان جایگاه ویژه ای دارد و امسال به‌ مناسبت هفتمین سال پاک سازی غارها؛ با مدیریت انجمن غار و غارشناسی استان و نیز باشگاه تخصصی غارنوردی و دره‌ نوردی کاوشگران و حمایت‌های خوب کارگروه غارشناسی استان، استانداری، هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان و شهرستان مشهد، و همراهی کارگروه حفظ محیط کوهستان، و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری مزداوند، ۵ غار ارزشمند استان (مزداوند، بزنگان، مغان، بیمار آب و زوکنان) پاک‌سازی و فرهنگ‌سازی حفاظتی شد.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.