چطور وسایل سفر را در یک چمدان کوچک جا دهیم؟

 چطور وسایل سفر را در یک چمدان کوچک جا دهیم؟

طبیعی است که در سفر،‌ شرایط زندگی با حالت عادی‌ فرق دارد، اما گاهی بی‌توجهی به چند نکته ساده باعث می‌شود از سفر لذت نبرید. به این دلیل که به قول معروف آب به آب شده‌ و حالا نظم زندگی‌تان به هم ریخته است. برای این که بتوانید در سفر هم وضعیت جسمی‌ و روانی‌تان را متعادل نگه داشته و هم از قید و بند خانه رها شوید و هم خیلی بی ملاحظه سفر نکنید،‌ در ادامه مطلب با ایچکاد همراه باشید تا شما را با این نکاتی آشنا کنیم که شاید در سفر امسال‌تان این نکته‌ها به کارتان بیاید.

چمدان سفر


‌مضطرب نشوید

تمام وسایل را دور و برتان ریخته‌اید؛‌ از لباس‌ مهمانی گرفته تا جوراب و شال و … خودتان هم وسط این وسایل نشسته‌اید و به افق خیره شده‌اید. تصمیم‌گیری برای انتخاب نهایی لباس‌ها برای‌تان سخت است. از طرفی به این فکر می‌کنید که چه کسی قرار است این آشفته بازار را جمع کند! کلافه و عصبی،‌ به هرچه سفر و گردش ناسزا می‌گویید. شاید در این شرایط کمی حق داشته باشید،‌ اما خودکرده را تدبیر نیست! برای بستن چمدان سفر به این حد آشفتگی و اضطراب نیازی نیست.

چه کار کنیم
جواب شما در یک کلمه خلاصه می‌شود؛‌ نظم. برای این که بتوانید به راحتی چمدان را ببندید،‌ پیش از این که همه کمدتان را روی زمین پهن کنید،‌ ابتدا در ذهن‌تان مرور کنید که اول چند روز در سفر خواهید بود؟‌ دوم به چه نوع لباس‌هایی نیاز دارید؟‌ سوم، هوا و ساختار جغرافیایی محل اقامت شما به چه شکلی است؟‌ برای مثال، اگر در سفر قرار نیست خانه اقوام بروید یا به دوستی برای ناهار یا شام سربزنید،‌ نیاز به همراه بردن لباس‌های مهمانی نیست. لباس‌های ساده سفری کافی است. اگر جایی که می‌روید،‌ کوهستانی است و ممکن است بخشی از تفریح شما کوهنوردی باشد،‌ حتما با خودتان کفش مناسب ببرید. بنابراین پیش از اینکه همه وسایل را از کمدتان بیرون بریزید،‌ اول فکر و بعد جست‌وجو کنید.

یادداشت کنید
وسایل سفر کم نیست. بنابراین طبیعی است که اگر همه آنها را در ذهن‌تان نگه دارید،‌ حتما چیزی را از قلم می‌اندازید. شک نکنید وقتی به مقصد رسیدید،‌ می‌بینید حداقل چند قلم را جا انداخته‌اید.

چند روز قبل از سفر تمام وسایل مورد نیازتان را روی کاغذ بنویسید. هر کدام را که برمی‌دارید،‌ روی آن قلم بکشید. به این ترتیب بدون استرس همه وسایل را در چمدان‌تان جا داده‌اید.

ساعت را از دست ندهید
معده در حال سوراخ شدن است؛‌ اما بازهم دست از شنا کردن برنمی‌دارید. همه درحال خوردن غذا هستند،‌ شما بازهم درحال عکس گرفتن هستید. همه قرار است چند ساعتی استراحت کنند تا برای بازدید عصرانه از موزه،‌ سرحال باشند؛‌ اما شما بیرون می‌روید و قدم می‌زنید. درست است که سفر یعنی تغییر شرایط و رها شدن از قید و بند‌ها اما نباید این مساله به سلامت شما آسیب بزند.

‌ تفاوت زمانی شما برای خوردن وعده‌های غذایی با زمانی که در خانه هستید حداکثر باید نیم تا یک ساعت باشد. بیش از این مقدار آهنگ طبیعی عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلال می‌شود. اگر این را به آب به آب شدن طبیعی در هر سفری اضافه کنید،‌ خواهید دید که چه بلایی سر دستگاه گوارش‌تان خواهد آمد.

وقتی رسیدید، بهداشت را رعایت کنید
شاید ملحفه‌های هتل‌ها به ظاهر تمیز باشند یا این که سرویس بهداشتی آنها ضدعفونی شده باشد،‌ اما باز هم رعایت نظافت شخصی،‌ چیز دیگری است. درواقع این خود شما هستید که می‌توانید مانع از ابتلای خود و خانواده‌تان به بیماری‌های مختلف شوید.

‌ برای هر سفری چند ملحفه‌ روانداز و زیراندازه و روبالشی همراه‌تان داشته باشید. پیش از هر اقدام دیگری، ‌ملحفه‌هایی را که همراه آورده‌اید روی تخت بیندازید. به این ترتیب خیال‌تان از نظر انتقال آلودگی از طریق تماس با وسایل هتل برطرف می‌شود.

چمدان سفر

خوراک مناسب بردارید
طبیعی است وقتی برای اولین بار قدم به شهر یا کشوری می‌گذارید،‌ از وضعیت تغذیه‌ای آنجا خبر نداشته باشید. بنابراین باید چند خوراکی ضروری همراه‌تان ببرید تا درصورت نامناسب بودن شرایط آنها را بخورید تا بتوانید به شرایط بهتری دست پیدا کنید. چه خوراکی‌هایی را باید با خودتان ببرید؟‌

‌ اولین کار همراه داشتن چند عدد کنسرو است. نان،‌ مقداری خوراکی بسته‌بندی شده مانند پنیر،عسل، ‌خرما و… همراه داشته باشید. آب معدنی یکی دیگر از وسایلی است که باید همراه‌تان داشته باشید. اگر بچه کوچک دارید،‌ حتما برای او هم وسایل اولیه مثل غذای کودک، بیسکوییت ساده، شیر خشک و… همراه داشته باشید.

خواب را از دست ندهید
بله،‌ درست است! سفر نیامده‌اید که بخوابید، اما سفر آمده‌اید که ضمن استراحت،‌ تفریح هم داشته باشید. بنابراین اگر قرار باشد فقط زمان سفر را به تفریح اختصاص بدهید،‌ خیلی زود خسته شده و در همان روز اول مسافرت،‌ سلامت‌تان را به خطر می‌اندازید.

تفاوت زمانی برای خواب و استراحت در سفر نسبت به زمانی که در منزل هستید،‌ باید حداکثر یک تا یک ساعت و نیم برای روز و یک ساعت برای شب باشد. بیش از این مقدار ساعت بیولوژیک شما دچار اختلال شده و نمی‌توانید از ادامه سفر لذت ببرید. به هم خوردن زمان خواب و استراحت از دیگر مشکلاتی است که اکثر افراد در سفر به آن دچار می‌شوند به این دلیل که به این زمان‌بندی‌ها دقت نمی‌کنند.

تازه‌ها را امتحان کنید
یکی از لذت‌های سفر،‌ کشف تازه‌هاست. این کار هم شما را از یکنواختی جسمی و هم روانی خارج می‌کند. یکی از دلایل تغییر در سطح ترشح هورمون‌ها،‌ همین مساله است. به این معنی که با تجربه‌های جدید می‌توانید فرصت سلامت جسمی و روانی را در خودتان ایجاد کنید.

در شهر یا کشور جدید،‌ حتما غذاهای محلی آنجا را که با شرع و عرف ما سازگارند میل کنید. از مناطق خاص آن یعنی موزه‌ها، مکان‌های روستایی،‌ امکان تفریحی،‌ مراکز فرهنگی و… بازدید کنید. تناسب بین بازدیدها را هم فراموش نکنید. اگر فعالیت تفریحی خاصی دارند ، ‌حتما آن را انجام دهید. برای مثال اگر قایق‌سواری از تفریح‌های آن منطقه است،‌ حتما به قایق‌سواری بروید.

به عادت‌های‌تان پشت نکنید،‌ کنترل کنید
در سفر که آدم دیگری نمی‌شوید! اگر برای مثال ضریب خواب شما بالاست و باید حداقل ۱۰ ساعت در روز بخوابید. در سفر هم شما همان آدم هستید. اگر هر شب پیاده‌روی می‌کردید و بعد می‌خوابیدید،‌ اکنون در سفر هم بدن شما به همان پیاده‌روی نیاز دارد. بنابراین در سفر عادت‌های‌تان همراه شماست. اما برای این که هم کمی از قید و بند رها شوید و یکنواختی زندگی عادی را آنجا هم با خودتان نبرید و هم این که نظم روانی- جسمی بدن را حفظ کنید، باید راهکار جدیدی را انتخاب کنید.

‌ اگر هر روز یک ساعت بعد ازشام پیاده‌روی می‌کردید،‌ این مدت را به نیم ساعت کاهش دهید،‌ اما برنامه پیاده‌روی‌تان را در طول سفر کاملا قطع نکنید. درباره عادت‌های دیگرتان هم،‌ همین نکته را رعایت کنید.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.