روز توچال

 روز توچال

img_20160915_004859

به دنبال نامگذاری روز ملی دماوند مصادف با جشن تیرگان
هرسال ، این بار به پیشنهاد حمید رضا
ثابتی کوهنورد نام آشنای توچال ، آخرین جمعه هر تابستان نیز به عنوان روز توچال نامگذاری شد. این نامگذاری هرچند رسمیت ندارد و یک توافق دوستانه بین کوهنوردان و علاقمندان توچال است و با توجه به فصل و آب و هوا گرفته شده با این حال در اولین سال اجرایش – ۲۷ شهریور ۱۳۹۴- با اقبال خوبی مواجه شد.
عاشقان توچال روزش را با شعر و لبخند و کیک و بادکنک جشن گرفتند. توچال نیز با آفتاب و ابر و مه و باران و آذرخش از میهمانانش پذیرایی و تشکر کرد.
توچال به عنوان قله مرتفعی به بلندای ۴ هزارمتر در جوار یکی از بزرگترین پایتخت های جهان دارای چشم اندازی با ابهت و دلیل اصلی آب و هوای معتدل این شهر است و مکانی رایگان برای تفریح و ورزش و پرتردد ترین کوه ایران، دارای ارزش خاصی برای شهروندان تهرانی است.

فلسفه نامگذاری روزی به نام توچال نه تنها باعث جلب توجه کوهنوردان، مسئولان و سایر مردم به این ارزش خاص می شود، بلکه در نقطه مقابلش به مشکلات و مسائل آن نیز توجه دارد. از مسائل فرهنگی و محیط زیستی گرفته تا مدیریت پناهگاه ها و درآمدزایی آن، وضعیت پاکوب ها و معابر ، قیمت تله کابین ، مدیریت بحران، پشتیبانی و امداد و غیره میتوان طوماری نوشت و با ارائه آنها در روز توچال به تصمیمات و نتایج بهتری دست پیدا کرد. البته این اتفاقات زمانی رخ خواهد داد که نامگذاری این روز توسط عالی ترین مرجع کوهنوردی کشور تایید یا دوباره معرفی شود.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.