«دریاچه تار» بلندترین دریاچه استان تهران

 «دریاچه تار» بلندترین دریاچه استان تهران

دریاچه تار از معدود دریاچه‌های طبیعی نزدیک تهران است که در شرق شهرستان دماوند و در دامنه کوه دوبرار قرار دارد.

این دریاچه که در میان خط الرأس «دو برار» و «زرین کوه» محصور شده، یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است که طول آن بیش از یک کیلومتر و عرض آن در حدود ۲۵۰ متر است. حوزه آبخیز دریاچه تار از شمال به خط الرأس ارتفاعات کوه چنگیز چال و قره داغ و از جنوب به خط الراأس زرین کوه منتهی می‌گردد.

تقریباً ۷۰ درصد آب‌های دریاچه تار و هویر از بخش شمالی و آبریزهای ارتفاعات مذکور تأمین می‌شود که جاده‌های ارتباطی آن جاده شوسه شرقی و غربی که از روستای هویر به سمت دماوند و بالعکس از شهرستان دماوند به طرف روستای هویر کشیده شده است که از جنوب دریاچه می گذرد.

 

دریاچه تار و هویرآب این دریاچه بسیار زلال است و از طریق ذوب برفهای قلل مرتفع اطراف و همینطور چشمه ساران و بارانهای موسمی آب خود را تامین می کند.

 

دریاچه تار و هویراین دریاچه از نظر حیات وحش جانوری شامل قوچ، میش البرزی و کل بز است و آبزیان موجود در دریاچه تار و هویر را ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد پر شامل می شود. گفتنی است که سالانه از این منطقه گردشگری ۱۲۰هزار نفر بازدید می کنند که از سوی بخش خصوصی امکاناتی از قبیل چادرهای موقت و سرویس بهداشتی برای آنها فراهم شده است.

 

دریاچه تار و هویردریاچه تار بصورت یک چهار ضلعی نامنظم است که بصورت شرقی غربی گسترش پیدا کرده است و به همین دلیل نور خورشید در بیشتر اوقات روز به آن می تابد.

 

دریاچه تار و هویر

دریاچه تار در ارتفاعی نزدیک به ۳۰۰۰ متر قرار گرفته است و بلندترین دریاچه استان تهران محسوب میشود و به همین دلیل یکی از تفرجگاههای مردم تهران نیز به حساب می آید

 

دریاچه تار و هویراطراف این دریاچه توسط رشته کوههای بلندی احاطه شده است که در شمال رشته کوه ماز و در جنوب رشته کوه زرینه کوه را می توانید به راحتی مشاهده کنید. قله زرینه کوه به ارتفاع ۳۸۵۰ متر در جنوب دریاچه تار قرار دارد.

 

دریاچه تار و هویرو رشته کوه ماز یا دوبرار به مسافت ۷۰ کیلومتر که دارای ۱۴ قله بالای ۳۵۰۰ متر بر روی آن است در شمال این دریاچه قرار دارد که بیشتر آب این دریاچه از طریق همین کوهها تامین میشود.

 

دریاچه تار و هویر

در ۱ کیلومتری شرق دریاچه تار، دریاچه دیگری بنام دریاچه هویر وجود دارد که بصورت شمالی جنوبی ست و آب بسیار سردی دارد.

 

دریاچه تار و هویراین دریاچه نام خود را از روستایی در ۱۰ کیلومتری خود بنام روستای هویر گرفته که نزدیکترین روستا به دریاچه محسوب می شود. وسعت دریاچه با اینکه یک سوم دریاچه تار است ولی بی نهایت زیباست.

 برای رسیدن به دریاچه تار و هویر سه مسیر وجود دارد:

  1. شهر دماوند، آبادی چنار عربها، جاده معدن، آخر جاده خاکی، دریاچه تار.
  2. از طریق جاده‌ تهران به فیروزکوه، در ۹۸ کیلومتری آن یعنی دلیچای، جاده‎ای منشعب می‌شود و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و در ۲۸ کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده‌ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می شود متصل می‌گردد.
  3. شهر دماوند، جاده فیروزکوه، جاده آسفالته آبادی آرو ادامه جاده خاکی، از آبادی آرو که رد شدید و پل دلیچای و دهنار را رد کردید به دریاچه هویر می‌رسید.

 

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.