غار خون فوشه با قدمتی هزار ساله

 غار خون فوشه با قدمتی هزار ساله

غاری جالب و دیدنی با قدمت بیش از هزار سال به نام خون فوشه که در کمرکش کوه و در منطقه ای جنگلی واقع شده است.
این غار از نوع غارهای ریزشی است و در جنوب غربی روستای فوشه فومن واقع شده است. در ادامه با ایچکاد همراه باشید.

غار خون فوشه

موقعیت جغرافیایی:
غار خون فوشه در موقعیت جغرافیایی ۴۹ درجه و ۹ دقیقه و ۵۴ ثانیه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۲ دقیقه و ۴۱ ثانیه عرض شمالی و در ارتفاع ۹۳۰ متری رشته کوه تالش در جنوب غربی روستای فوشه قلعه رودخان قرار گرفته است و از طرف جنوب به ارتفاعات برنا و لاسه پشت و تیکاو و از طرف شرق به ارتفاعات مته خوانی و از غرب به ارتفاعات دزدبن منتهی می شود. این غار به دلیل اینکه در منطقه جنگلی به نام خون (محل جاری شدن چشمه به زبان تالشی) قرار گرفته غار خون نامگذاری شده است.

غار خون فوشه
مسیر دسترسی به غار:
پس از ورود به گیلان و گذشتن از شهر رشت و فومن وارد روستای قلعه رودخان می‌شویم و از روستای قلعه رودخان به سمت روستای فوشه که ۴ کیلومتر فاصله است حرکت می‌کنیم ارتفاع روستای فوشه نسبت به سطح دریا ۲۶۰ متر است.

روستای فوشه یک روستای طولی و پراکنده است که یک رودخانه‌ی پر آب که از ارتفاعات بالای غار سرچشمه می‌گیرد این روستا را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم نموده و مناطق مسکونی روستا هم در قسمت شمالی و هم در قسمت جنوبی رودخانه احداث گردیده‌اند و شغل اکثر ساکنین این روستا چایکاری می‌باشد. این روستا دارای چشم اندازهای بسیار زیبا بوده و قسمت شمالی و جنوبی رودخانه نیز دارای گسل‌های فرعی متعدد است. این روستا دارای پوشش گیاهی متراکم از انواع درختان راش؛ ممرز؛ لرگ؛ خرمندی؛ توسکا؛ افرا؛ و در ارتفاعات و نزدیک‌های غار سرخ دار می‌باشد. رودخانه فوشه نیز یک رودخانه دایمی و پر آب بوده و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد.

غار خون فوشه
بعد از فوشه از جاده اصلی به محله للکی پرده سر می‌رسیم، ارتفاع این محله ۳۴۰ متر است که چیزی حدود ۲۰ خانوار جمعیت دارد تا این محله جاده آسفالته است. کوهپیمایی از للکی پرده سر و در منطقه جنگلی و از کنار رودخانه برای رسیدن به غار شروع می‌شود، در مسیر ابتدا به منطقه دامداری دریا لات؛ کله ماسون؛ ریحانه؛ شهرگاه؛ شیخ جمال؛ اناردشته؛ عسکاسون؛ سیاهپوست که تا این منطقه که حدود ۵ و نیم کیلومتر است و ارتفاع آن ۶۱۵ متر است از کنار رودخانه حرکت می‌کنیم ولی بعد از سیا پوست از سمت راست رودخانه تا ارتفاع ۷۰ متری صعود کرده و سپس به صورت افقی حرکت می‌کنیم و پس از ۱ ساعت و ربع کوهپیمایی به منطقه لیسندی به یک زیرشاخه رودخانه فوشه می‌رسیم که ارتفاع آن ۸۵۴ متر است و بعد از گذشتن از رودخانه به جهت جنوب غربی حرکت کرده و ۱۰ دقیقه بطرف ارتفاع صعود می‌کنیم که در اطراف درخت‌های سرخدار یا کاج جنگلی مشاهده می‌شود و بعد از ۵ دقیقه نیز به سمت جنوب شرقی در شیب به صورت افقی حرکت کرده که به دهانه غار می‌رسیم، غار در زیر یک خط الراس فرعی قسمت شرقی میاناب که هم در سمت شرق و غرب آن زیر شاخه‌های رودخانه فوشه جاری است قرار دارد. از للکی پرده سر تا دهانه غار حدود ۹ کیلومتر راه است که ۳ ساعت و نیم کوهنوردی نیاز است.

غار خون فوشه
مشخصات غار:
دهانه غار به سمت شرق می‌باشد که ارتفاع دهانه ۲ متر و ۲۰ سانت و عرض آن ۲ متر و ۸۰ سانت می‌باشد جهت غار شرقی غربی است و در ابتدا ی ورودی غار یک شیب ملایم به سمت داخل غار وجود دارد که در این مسیر آثار هوازدگی فیزیکی و شیمیایی شامل خرد شدن سنگها به صورت واریزه یا تالوس و رنگ خاکه قرمز رنگ به خوبی دیده می‌شود و بعد از ۱۰ متر یک سنگ تخریبی در مدخل ورودی قرار گرفته که بایستی تا طول یک متر بصورت سینه خیز وارد غار شد. غار از نوع ریزشی است، در دهانه اصلی غار چند دهانه دیگر نیز وجود دارد ولی تاکنون کسی از آن دهانه‌ها وارد نشده است در داخل غار چند دالان بزرگ در قسمت راست، چپ، جلو و عقب وجود دارد که هر کدام به قسمتهای دیگر دالان ارتباط دارد و هر کدام از دالان‌ها طول و عمق‌های متفاوت دارد و دهلیزهای متعدد نیز در غار دیده می‌شود و چند دودکش به طرف بالا هم مشاهده می‌شود در بعضی قسمت‌های غار استالاگمیت‌های ۵ سانتی و سفال‌های شکسته و خفاش هم دیده می‌شود البته دهلیزهایی دارد که به قسمتهای دیگر ارتباط پیدا می‌کند. هیچ گونه کمبود هوا و اکسیژن در غار مشاهده نمی‌شود برای رفتن به غار حتما نیاز به امکانات کوه‌نوردی و غارنوردی است و ضمنا نیاز به مطالعات و پژوهش جغرافیایی زمین شناسی، باستان شناسی دارد این غار در سال ۱۳۷۲ توسط حسین حاجت پور قلعه رودخانی کشف و در روزنامه اطلاعات و بعضی هفته نامه‌های محلی درج شد.

حسین حاجت پور قلعه رودخانی

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.