۲۰۱۶، سال خلوت کوهنوردی در اورست

 ۲۰۱۶، سال خلوت کوهنوردی در اورست

پس از دوسال همراه با حادثه در اورست و مرگ ۳۵ کوهنورد و شرپا در مسیر جنوبی به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۶ برای اورست سال خلوتی باشد.

در بهار سال ۲۰۱۴ ریزش بهمن در آبشار یخی همراه بود با مرگ ۱۴ شرپا و زلزله ۲۰۱۵ منجر به مرگ ۱۹ خدمه کمپ اصلی، شرپا و کوهنوردان حاضر گردید. بدین شکل عدم اخذ تدابیر مناسب از سوی وزارت توریست نپال و هزینه های بی‌ثمر کوهنوردانی که در طی دو فصل دست خالی از منطقه بازگشتند ظاهرا منجر به شک و ابهام در تعداد نفرات ثبت نمای بهار ۲۰۱۶ گردیده است.

راسل برایس کوهنورد و سرپرست پرتجربه تیم هی مکس که طی دوسال گذشته در منطقه حضور داشت در گفتگو با سایت استفان نستلرعنوان داشت، به نظر میرسد با توجه به حوادث دوسال گذشته امسال اورست سال خلوتی را پیش رو داشته باشد.

وی می‌گوید:

به نسبت سال گذشته ثبت نامها بسیار محدود شده. این درحالی است که سالهای اخیر اورست به طور باور نکردنی شلوغ شده بود و تیمها برای روز صعود مجبور به تقسیم بندی زمان بودند تا در مسیر محدود صعود حادثه خاصی رخ ندهد.

برایس معتقد است بسیاری از علاقمندان، منتظر دیدن شرایط صعودهای سال ۲۰۱۶ هستند تا تغییرات را به نسبت دو سال پرتلفات اورست مشاهده کنند. در آن صورت است که رغبت می کنند تا بار دیگر در این راه سرمایه گذاری نمایند”. این امر گویای ناتوانی دولت نپال در جلب توجه گردشگران در وضع قوانین صعود به اورست می باشد و به رغم محدودیتهای وضع شده نظیر محدودیت سنی ۱۸ سال و یا قید تجربه صعود بالای ۶۵۰۰ متر باز هم صعود به اورست نیازمند قوانینی تازه است. قوانینی که بتواند علاوه برشرپاها، از گردشگران و کوهنوردان متضرر نیز دفاع نماید.

مهدی حسنی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.